Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dynia nie tylko na Halloween ale także dla urody
W trakcie obchodów Halloween w środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Skąd taka tradycja? Tak wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów i nietoperzy. Dynia jeszcze do niedawna była głównie wykorzystywana podczas Halloween. Teraz coraz częściej używamy jej w kuchni, a wiele firm zaczęło wykorzystywać jej dobroczynne właściwości również w kosmetykach.

Wszystkie odmiany dyni pochodzą z Ameryki Środkowej, gdzie występują dziko, już około 4000 lat p.n.e. były znane i używane jako pożywienie. Do Europy dostały się po wyprawach Kolumba i wkrótce uprawa ich rozpowszechniła się nie tylko w całej Europie, ale również w większości krajów Azji i Afryki.

Dynia zwyczajna należy do rodziny Dyniowatych (Cucurbitaceae). W nasionach dyni występuje 30-50% oleju zawierającego głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy i linolenowy. W oleju w części niezmydlającej występują: β- i γ-tokoferole, karotenoidy (luteina, β-karoten) oraz fitosterole (α-spinasterol i in.) oraz skwalen. Nasiona poza olejem obfitują w białko (25-42%), polisacharydy (pektyny – ok. 10%) oraz w sole mineralne, m.in. sole wapnia, potasu, selenu (nasiona dyni to jedno z najbogatszych źródeł selenu).

Olej z nasion dyni posiada intensywnie zielony kolor i orzechowy smak, ma zastosowanie w środkach pielęgnacyjnych anti-aging do cery suchej, zniszczonej, popękanej, łuszczącej się.

W kosmetyce domowej przygotowuje się maseczkę z miąższu dyni zmiksowanego na pulpę. Działa ona na cerę regenerująco i uelastyczniająco, dodaje jej jędrności i rumieńców. Płukanie i mycie włosów odwarem ze skórki i miąższu dyni pielęgnuje włosy, nadaje im  puszystości i połysku.

 

Proponowane preparaty do stosowania w kosmetyce:

  1. Kremy o/w, w/o, liposomy o łagodzącym działaniu p-zapalnym z dodatkiem allantoiny, śluzów, prowitaminy B5, witamin E, A, kolagenu i elastyny (bądź drożdzy)
  2. Tonik alkoholowy i bezalkoholowy z dodatkiem szałwi, allantoiny i prowitaminy B5
  3. Mleczko do demakijażu z dodatkiem saponin, allantoiny, prowitaminy B5
  4. Szampony z dodatkiem korzenia mydlnicy, kompleks witamin, z grupy B, Wit. E
  5. Balsam do ciała z liposomami

 

Maseczka do twarzy z dynią

Składniki:

  • 1/4 szklanki dyni
  • 1 jajko
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka miodu

 

Przepis: Zetrzyj na drobnej tarce dynię i odmierz ¼ szklanki (ew. zmiksuj w blenderze dynię z pozostałymi składnikami) Dodaj jajko, jogurt i miód. Jeśli masz bardzo suchą skórę możesz dodać odrobinę oliwy z oliwek, a jeśli twoja cera jest tłusta postaw na odrobinę octu jabłkowego.

Źródła
  • Lamer-Zarawska, E., Chwała, C., Gwardys, A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej,PZWL , 2012
  • Glinka, R., Glinka, M., Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii,  Łódź,  2008
  • Jędrzejko, K., Kowalczyk, B., Bacler, B., Rośliny kosmetyczne, SUM, 2007
  • Wizaż.pl

 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter