Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego mężczyźni potrzebują innych kosmetyków niż kobiety?
22.03.2013

W ostatnich czasach mężczyźni inaczej podchodzą do problemów zdrowia i pielęgnacji skóry niż kiedyś, coraz więcej z nich zdaje sobie sprawę, że zadbana i zdrowo wyglądająca skóra jest niezbędnym elementem wizerunku nowoczesnego mężczyzny. Obecnie wśród nich coraz modniejsza staje się pielęgnacja ciała.

Od kilku lat dostępne są kosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry męskiej. Wydawać by się mogło, że preparaty pielęgnacyjne dla obu płci różnią się jedynie zapachem i opakowaniem i można stosować je zamiennie. Jednak stosowanie kosmetyków niedostosowanych do skóry na dłuższą metę może przynieść niekorzystne efekty, gdyż pomiędzy skórą damską i męską występują istotne różnice w budowie.

Największym czynnikiem mającym wpływ na różną budowę ciała, a w tym skóry kobiet i mężczyzn są hormony. Estrogeny, które występują w większej ilości u kobiet odpowiadają za syntezę kolagenu, odkładanie się tkanki tłuszczowej, zmniejszają wydzielanie łoju, sprzyjają zmianom naczyniowym. Za to androgeny u mężczyzn powodują szerszą żuchwę i nos, grubsze gęstsze brwi. To właśnie hormony sprawiają, że męska skóra jest bardziej tłusta – wydzielanie łoju jest większe. Wraz z wiekiem, kiedy aktywność hormonów jest coraz mniejsza, zacierają się różnice w starzeniu się skóry u obu płci.

Skóra mężczyzn ma inny odcień niż u kobiet - jest ciemniejsza. Naskórek u panów jest grubszy, a warstwa skóry właściwej zawiera więcej kolagenu niż u kobiet. Męska skóra jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne ze względu na większą grubość.

Mężczyźni, którzy nie nadużywają słońca oraz stosują ochronę przeciwsłoneczną, ze względu na korzystniejszą budowę skóry, mogą wyglądać młodziej niż kobiety w tym samym wieku. Jednak często te różnice się zacierają, gdyż nie wszyscy panowie lubią używać kremów z filtrem.

Gorszy wygląd skóry mężczyzn często jest spowodowany tym, że zazwyczaj gorzej dbają o siebie i nieregularnie stosują kosmetyki albo nie robią tego wcale, przez co ich skóra staje się zniszczona ciągłym goleniem oraz przesuszona. Mężczyźni często narażeni są na promienie słoneczne w pracy, przez to skóra staje się grubsza, przebarwiona, szybciej ulega starzeniu. Pomimo pierwotnej przewagi skóry męskiej, styl życia sprawia, że nie zawsze mężczyźni wyglądają młodziej od kobiet.

U obu płci stwierdza się inne umiejscowienie i częstość występowania nowotworów skóry - u mężczyzn jest ich więcej.  Może mieć to związek z mniejszym stosowaniem kremów z filtrem oraz większą ekspozycją (np. w pracy) na słońce przez mężczyzn oraz z ochronnymi właściwościami hormonów – estrogenów występujących głównie u kobiet. U mężczyzn nowotwory częściej powstają na górnej powierzchni ciała, a u kobiet na dolnej. Mężczyźni mają grubsze zmiany jeśli chodzi o czerniaka, a przebieg jest bardziej agresywny.

Męska skóra jest mniej wrażliwa na ból, ponieważ jest w niej mniej włókien nerwowych. Jednak kobiety są bardziej wytrzymałe na ból - wynika to z uwarunkowań fizjologicznych i behawioralnych. Kobiety mają lepsze odczuwanie dotyku, ze względu na większą ilość receptorów w skórze palców.

Skóra męska ma niższe pH niż skóra kobiet. Inny odczyn sprawia, że u obu płci flora bakteryjna jest różna. Większa kwasowość hamuje rozwój niektórych bakterii. 

Te wszystkie cechy są dowodem na to, że skóra mężczyzn i kobiet wymaga innej pielęgnacji. Nowoczesny mężczyzna powinien wiedzieć, że większe natłuszczanie skóry po goleniu jest bardzo ważne, ponieważ golenie może uszkadzać warstwę tłuszczową i sprzyja powstawaniu uszkodzeń. Ze względu na większą ilość warstwy tłuszczowej mężczyźni muszą dbać o dokładne oczyszczanie cery. Kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn powinny zapobiegać uszkodzeniom związanym z goleniem, przesuszaniu cery oraz działaniu promieni słonecznych na skórę.

Helena Korczyc

Źródło:

A. Szmurło, Dlaczego mężczyźni wymagają odmiennej pielęgnacji skóry?, „Dermatologia i uroda”, Wiosna-lato 2011, s.12-14.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2027>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter