Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Coś więcej niż stabilizator, czyli nowej generacji wielofunkcyjny surowiec firmy Symrise - SymSave® H
Dla przemysłu kosmetycznego misją równie ważną, jak uzyskanie określonej skuteczności działania preparatu na skórę, jest zapewnienie jego stabilności fizykochemicznej i mikrobiologicznej, a tym samym bezpieczeństwa dla konsumenta. Obie kwestie pozostają w sferze intensywnego rozwoju. Choć na pozór mogłoby się wydawać, że przy dzisiejszym poziomie wiedzy i stanie techniki, temat bezpieczeństwa produktów to spokojne morze, naukowcy i technolodzy wiedzą, że warto być czujnym.

 

Nie tylko słabe punkty na drodze wytwarzania kosmetyku (niedotrzymanie procedur itp.) zagrażają stabilności kosmetyku – mikroorganizmy, przeważnie wykazują duże zdolności adaptacyjne do zmieniających się warunków. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że przystosowują się do stosowanego konserwantu (w tym metod utrwalania) i stają się na niego odporne, co bardzo utrudnia stałe zapewnienie bezpieczeństwa produktu.

Zaleca się zmieniać co jakiś czas stosowany konserwant. Nie jest to jednak proste, ponieważ nie każdy konserwant dobrze „współpracuje” z daną recepturą – może wpływać na zmiany jej konsystencji czy też zapachu.

Korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów wspomagających działanie konserwantów – przeważnie opartych na działaniu antyoksydacyjnym, oraz antyseptycznym. Są to często substancje stosowane w preparatach także w roli pielęgnacyjnej. W tej roli występować mogą m.in. olejki eteryczne, ekstrakty, a także preparaty kwasu askorbinowego i alkohole.

Nowy preparat  Symrise, SymSave®H pełni w recepturach rolę boostera konserwantów – zwiększa efektywność działania szerokiej gamy środków konserwujących. Działa antyoksydacyjnie, jak również stabilizuje emulsje. Jest kompatybilny z większością składników kosmetycznych oraz materiałów opakowań.

Doskonale sprawdza się w większości kosmetyków, także tych wymagających zwiększonej ochrony i stabilizacji, jak preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi, niejonowe emulsje, szampony i żele pod prysznic. 

Kolejnym atutem SymSave®H jest działanie kojące podrażnienia i stany zapalne skóry.  Znajduje zastosowanie w kosmetykach dla skóry wrażliwej, alergicznej oraz niemowląt, w których ostrożna selekcja składników jest szczególnie ważna, zapewniając przy tym ich ochronę.

Preparat ten jest identyczny z substancją występującą naturalnie w owocach maliny moroszki (Rubus chamaemorus L.) i znalazł się na liście składników FEMA/GRAS™. Spełnia regulacje kosmetyczne w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii.

W kwestii recepturowania:  SymSave®H jest rozpuszczalny w fenoksyetanolu, etanolu, glicerynie oraz glikolu propylenowym i pentylenowym.  Zaleca wprowadzać się go do rozpuszczalników poprzez ogrzewanie do temperatury 60oC.  Wykazuje bardzo dobrą stabilność zarówno przy  niskim jak i wysokim pH oraz w podwyższonej temperaturze. Jego nazwa INCI to Hydroxyacetophenone.

Preparat SymSave®H otrzymał w 2013r. nagrodę SEPAWA INNOWATION Award.

Stosunkowo rzadko wprowadza się na rynek nowe surowce mające na celu ochronę receptur kosmetycznych. Fakt ten w połączeniu z unikalnym, multifunkcyjnym profilem czyni SymSave®H prawdziwą innowacją na tym polu.”, jak powiedział dr Ravi Pillai, Global Product Director Life Essentials firmy Symrise.  “Wprowadzając SymSave® H, chcemy zaoferować naszym klientom składnik, który umożliwi tworzenie produktów bezpiecznych, łagodniejszych i przyjaznych dla skóry. Zdajemy sobie sprawę z zapotrzebowania na takie produkty i nie ustaniemy w poszukiwaniu kolejnych nowatorskich składników.”

 

Dystrybutorem surowców kosmetycznych firmy Symrise AG na rynku polskim jest firma Evocare7

Źródła

Materiały promocyjne firm Evocare7 oraz Symrise

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter