– Uważam, że szczególną uwagę należy poświęcić spółkom innowacyjnym oraz tym z dużym potencjałem rozwoju, które będą budowały kapitał gospodarczy regionu. Jako partner publiczny chcemy wypełniać olbrzymią lukę kapitałową. Opierając się na danych IBS z 2013 roku, luka finansowa chociażby na rynku innowacji na terenie Dolnego Śląska wynosi blisko 1 mld zł – mówi Marek Ignor, prezes DFR. – W tej chwili w pipeline mamy 50 firm, które są zainteresowane współpracą z DFR Inwestycyjnym. Na realizację tego pilotażowego programu przeznaczyliśmy 25 milionów złotych. DFR Inwestycyjny pełni rolę profesjonalnego funduszu inwestycyjnego, nie udziela grantów, a inwestuje – dodaje Ignor.
Cel jest jasny: województwo dolnośląskie, finansujące DFR, buduje nowe modele współpracy samorządu z przedsiębiorcami poprzez m.in. efektywne mechanizmy wsparcia firm o wysokim potencjale wzrostu.
– Obecnie identyfikacja drobnoustrojów, czyli najważniejszego procesu zapewniającego czystość mikrobiologiczną produktów kosmetycznych, odbywa się w oparciu o klasyczne i czasochłonne metody mikrobiologiczne. Dzięki współpracy z DFR przestarzałe standardy ustąpią miejsca automatycznym procesom laboratoryjnym – mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee. – Wszyscy na tym skorzystamy, będzie nie tylko szybciej, ale również taniej – dodaje Wronecki.
Bioavlee rzuca nowe światło na świat patogenów
Opatentowana przez spółkę Bioavlee innowacyjna metoda dyfrakcji laserowej jest rozwiązaniem, na które od dawna czeka m.in. rynek kosmetyczny. System Avlee 650, dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej oraz samouczących się algorytmów, umożliwia dokładną i automatyczną identyfikację drobnoustrojów. Skuteczność identyfikacji drobnoustrojów metodą dyfrakcji laserowej jest bliska 98%, przy znacznie niższych kosztach i krótszym czasie badań w porównaniu do dostępnych rozwiązań.
– Produkty kosmetyczne i spożywcze przed wprowadzeniem na rynek są oceniane pod względem bezpieczeństwa ich stosowania. Nasze rozwiązanie pozwala ocenić bezpieczeństwo produktu poprzez uzyskanie „odcisku palca” badanych mikroorganizmów dzięki dyfrakcji światła na koloniach drobnoustrojów. Patent zastosowaliśmy w autorskim systemie Avlee 650 – uzupełnia Wronecki.
Regionalne wsparcie
Dolnośląski Fundusz Rozwoju, będąc wyspecjalizowaną regionalną instytucją finansową, w całości należąca do samorządu województwa, podziela wizję gospodarki samorządu Dolnego Śląska polegającą na wspieraniu małych i średnich firm. Oprócz oferowania dolnośląskim firmom finansowych instrumentów zwrotnych, Dolnośląski Fundusz Rozwoju lokuje kapitał także w ramach projektu DFR Inwestycyjny. Celem DFR Inwestycyjny jest wsparcie za pomocą środków finansowych rozwoju firm sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z Dolnego Śląska. DFR należy w 100% do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
– DFR Inwestycyjny to projekt realizowany przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju. Wsparcie finansowe umożliwia rozwój nie tylko nowych przedsięwzięć, ale przede wszystkim naszego regionu. Dolny Śląsk zajął drugie miejsce w rankingu najbogatszych województw w Polsce – chcemy wspierać region dolnośląski wszędzie tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
KOMENTARZE