Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aroniowy cud natury
Aroniowy cud natury
Aronia czarna lub inaczej aronia czarnoowocowa (aronia melanocarpa) jest gatunkiem krzewu należącym do rodziny różowatych. Osiąga wysokość nawet do 3 metrów. To roślina światłolubna, wytrzymała na niskie temperatury oraz niewymagająca. Rośnie na bardzo ubogich glebach, torfowiskach oraz kamienistych zboczach. Jest odporna na szkodniki. Jagody aronii pokryte są woskowym nalotem. Można je jeść w świeżej postaci. Niezwykłe właściwości aronii pomagają nie tylko zachować nam dobre zdrowie, ale również piękną cerę. Niedoceniony i niepozorny owoc aronii skrywa w sobie mnóstwo cennych substancji, którym należy z zachwytem przyjrzeć się z bliska.

 

Występowanie

Rośnie dziko na wschodnich wybrzeżach kontynentu północnoamerykańskiego. W Polsce uprawiana jest na plantacjach, rzadko sadzona w lasach.

 

Właściwości

Choć cierpka w smaku jagoda aronii nie zachęca do jedzenia, to posiada wiele cudownych właściwości, które warto wykorzystać chociażby w kuchni. W owocu aronii występują antyoksydanty, garbniki, witaminy C, B2, B6, E, PP, P oraz składniki mineralne takie jak miedź, kobalt, bor, lit, mangan, molibden. Nie akumuluje pierwiastków, tj. ołowiu, kadmu czy cyny.

Ważnymi związkami obecnymi w aronii są fenolokwasy, do których należy kwas chlorogenowy działający przeciwzapalnie oraz katechiny o właściwościach przeciwutleniających.

 

Aronia dobra na wszystko?

- na choroby neurologiczne (podawany ekstrakt z aronii grupie 100 osób w wieku powyżej 70 lat już po kilku miesiącach spowodował poprawę pamięci u wszystkich badanych. Odnotowano także u nich poprawę procesu uczenia się); 

- w profilaktyce oraz w leczeniu chorób nowotworowych (przeprowadzone badania na ludzkich komórkach raka wątroby i raka piersi wykazały, że wyciągi z owoców aronii posiadają właściwości antymutagenne i przeciwnowotworowe. Aronia zmniejsza także działania niepożądane występujące w trakcie przyjmowania leków przeciwnowotworowych);

- we wspomaganiu wzroku (rutyna występująca w aronii hamuje rozwój jaskry oraz zaćmy. Aronia niweluje także szkodliwe skutki działania promieniowania monitorów komputerowych);

- na choroby układu krążenia (aronia polecana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ pomaga je obniżyć oraz zmniejsza poziom LDL – złego cholesterolu);

- w walce z otyłością;

- w spowalnianiu procesów starzenia się (dzięki dużej zawartości antocyjanów);

- na poprawę odporności;

- w terapii cukrzycy (reguluje poziom glukozy we krwi);

- w walce z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie w czasie menopauzy.

 

Olej z aronii

Uzyskiwany z nasion aronii olej jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego, α-linolenowego oraz Ω-9 – oleinowego). Bardzo dobrze się wchłania. Liczne korzystne właściwości sprawiają, że znajduje zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce.

Właściwości oleju z aronii:

- skraca czas gojenia się ran, oparzeń;

- hamuje zmiany zwyrodnieniowe;

- zapobiega czopowaniu ujść gruczołów łojowych;

- posiada działanie przeciwzaskórnikowe.

W kosmetykach używany jest jako emolient: bardzo dobrze nawilża oraz wzmacnia barierę lipidową skóry, dzięki czemu hamuje przeznaskórkową utratę wody (TEWL).

 

Zastosowanie aronii w kosmetyce

Składniki zawarte w owocach aronii sprawiają, że coraz więcej firm kosmetycznych zaczyna używać ich w swych produktach, choć nadal są niedoceniane. Aronia posiada silne właściwości przeciwutleniające, zmniejsza zmiany rumieniowe oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu stosowana jest w produkcji kosmetyków zmniejszających rumień skóry. Potężna dawka antyoksydantów sprawia, że zapobiega fotostarzeniu się skóry. Udowodniono właściwości ochronne aronii przed wpływem promieniowania UV (dzięki antocyjanom). Te właściwości sprawiają, że używana jest w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Preparaty z aronią szczególnie polecane są osobom z trądzikiem ze względu na działanie antybakteryjne i zmniejszające zmiany trądzikowe. Redukują aktywność gruczołów łojowych. Zawartość witaminy C oraz cynku wzmacnia skórę, dzięki czemu chroni przed pękaniem naczyń krwionośnych, w związku z czym aronia polecana jest osobom z cerą naczynkową. Peeling z aronii nie zaszkodzi osobom posiadającym skórę wrażliwą, ponieważ oprócz złuszczania naskórka będzie ją dodatkowo nawilżał. Substancje występujące w aronii zmniejszają stany zapalne skóry oraz są świetnym przeciwutleniaczem.

KOMENTARZE
Newsletter