Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aromaty w kosmetykach – syntetyczne vs. naturalne
Wśród kosmetyków dostępnych na rynku znajdują się produkty, w których zostały zastosowane zapachy różnego pochodzenia. Konsumenci nie do końca wiedzą, jak odczytywać składniki INCI widniejące na etykiecie kosmetyku, które opisują składniki kompozycji zapachowych. Często odstrasza ich to, gdy widzą budzącą wątpliwości nazwę, nie mając świadomości, skąd ten składnik pochodzi, a często bywa tak, że taka substancja jest składową surowca naturalnego, który został użyty do produkcji aromatu i musi być oznaczony w składzie INCI według obowiązującego prawa kosmetycznego.

 

Jedną z takich grup są aromaty 100% pochodzenia naturalnego i należą do nich olejki eteryczne, a także niekiedy składniki, które same w sobie charakteryzują się ciekawym zapachem, np. ekstrakty roślinne i niektóre oleje. Takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie do receptury zapachu, który jest naturalny, jednak wiąże się to z tym, że w składzie obecnych jest więcej składników potencjalnie alergizujących. Są to substancje pochodzenia naturalnego, obecne w materii roślinnej, np. w skórce pomarańczy, z której otrzymywany jest olejek eteryczny z pomarańczy, które potencjalnie mogą spowodować reakcję alergenną u osób, które są na te składniki uczulone.

Kolejną grupą składników aromatyzujących w produktach kosmetycznych są kompozycje zapachowe, czyli aromaty otrzymywane w sposób syntetyczny. Proces produkcji tych surowców polega na przeprowadzeniu syntezy organicznej, podczas której produkowane są molekuły zapachowe odpowiedzialne za nadanie konkretnego zapachu, które następnie rozpuszczane są w nośniku zapachu. Molekuły zapachowe, o których mowa, aby zostały dopuszczone na rynek Europy do produkcji kompozycji zapachowych, muszą spełniać wymagania REACH. Dużą zaletą syntetycznych kompozycji zapachowych jest to, że proces ich produkcji pozwala na sterowanie nim tak, aby finalnie pozyskany aromat nie zawierał substancji potencjalnie alergizujących lub zawierał je w minimalnych ilościach. Poza tym, procesy chemiczne dają możliwość otrzymywania składników zapachowych o takim samym wzorze chemicznym, jakie mają składniki zapachowe naturalne, czyli obecne w surowcach roślinnych. Zastosowanie syntetycznych kompozycji zapachowych pozwala na uzyskanie receptury produktu, który nie jest alergenny, a więc dopasowany do potrzeb osób o skórze wrażliwej lub uczulonych na którykolwiek składnik zaliczany do substancji potencjalnie alergizujących.

Istnieje także grupa kompozycji zapachowych, które mimo tego, że są otrzymywane na drodze procesu chemicznego, zaliczane są do naturalnych. Takie kompozycje zapachowe otrzymywane są przez wydzielenie aromatu z surowca naturalnego przy użyciu konkretnego rozpuszczalnika, który później jest odparowany. Taki proces może powodować obecność minimalnych ilości rozpuszczalnika w produkcie końcowym oraz przez użycie surowców naturalnych – może wpływać na obecność alergenów w ostatecznej kompozycji zapachowej.

 

W polskiej ustawie o kosmetykach kompozycje zapachowe są wymienione w trzech miejscach:

* w Art.3 Użyte w ustawie określenia oznaczają:

7) Kompozycja zapachowa – substancje lub preparat chemiczny pochodzenia syntetycznego lub naturalnego służące do nadania kosmetykowi zapachu.

w Art.6. Ust. 2. Oznakowanie opakowania jednostkowego... powinno zawierać następujące informacje:

8) wykaz składników... zawierający:

b) kompozycje zapachowe i aromatyczne określone wyrazem „zapach” lub „aromat” lub ich odpowiednimi nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI).

i w Art.11 Ust.1.

1) ilościowy i jakościowy skład kosmetyku, a w przypadku kompozycji zapachowych i aromatycznych nazwę i numer kompozycji oraz dane pozwalające na ustalenie tożsamości dostawcy poszczególnych składników kosmetyku.

 

Firmy kosmetyczne różnie podchodzą do tego tematu, aczkolwiek dzięki tej różnorodności grup składników, nadających zapach kosmetykom, mają możliwość wyboru aromatu tak, aby dopasować swoje produkty do różnych potrzeb konsumenta.

Źródła

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/univar-beauty-personal-care-poszerza-swoje-portfolio-o-produkty-pochodzenia-naturalnego,18298

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2023>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
4
5
Wyrób medyczny czy produkt leczniczy?
2023-04-05 do 2023-04-05
6
7
8
9
10
12
14
15
16
18
NutraFood Poland
2023-04-18 do 2023-04-20
Central European BioForum 2023
2023-04-18 do 2023-04-19
19
Krajowa Konferencja EkoBioTox
2023-04-19 do 2023-04-21
23
27
29
30
Newsletter