Funkcje amelogenin
Ostatnie badania wskazują na to, iż amelogeniny są zaangażowane w stworzenie organizacji pryzmatów szkliwa w czasie jego rozwoju. Amelogeniny regulują inicjację i wzrost kryształów hydroksyapatytów w czasie mineralizacji szkliwa oraz pomagają rozwijać cement, poprzez kierowanie cementoblastów do powierzchni korzenia zęba.
Rewolucyjny pomysł, czyli odkrycie naukowców z Waszyngtonu
Grupa naukowców z University of Washington opracowała nową metodę walki z próchnicą, powodowanymi przez nią ubytkami oraz uszkodzeniami szkliwa wywoływanymi remineralizacją kontrolowaną przez peptydy. Amelogeniny wykorzystują jony fosforu i wapnia do odbudowy powierzchni zęba. Związki te przyczepiają się do jego powierzchni i zdaniem prof. Mehmet Sirkay mogą utworzyć nawet 10-50 µm nowego szkliwa. Według naukowców rozwiązanie to można wykorzystać przede wszystkim w pastach do zębów, ale także w innych produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Udowodnili oni bowiem, że nowo powstałe wypełnienie jest trwałe.
Amelogeniny byłyby stosowane jako dodatki do past o właściwościach remineralizujacych, co zdaniem naukowców bezsprzecznie może poprawić skuteczność higieny jamy ustnej, a nawet ograniczyć interwencje stomatologiczne, w niektórych przypadkach. Jednak najważniejszy jest fakt, że takie nowoczesne produkty będą przede wszystkim lepiej zapobiegać próchnicy i problemom ze szkliwem. Nie jest niestety jednak znana data wejścia tych innowacyjnych produktów na rynek.
KOMENTARZE