Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
All For Cosmetics 2007 - relacja
21.12.2007
W dniach 20-21 listopada 2007 w zabytkowych wnętrzach Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie oraz w laboratoriach i aulach Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia odbyła się trzecia konferencja AFC (All For Cosmetics) - Wszystko dla Kosmetyków.


W tym roku konferencja odbywała się pod hasłem „Edukacja i nauka dla piękna”. Podczas dwóch dni konferencji odbyły się cztery sesje poświęcone składnikom czynnym, technologiom stosowanym w projektowaniu nowych receptur kosmetycznych, przenikaniu składników kosmetyków przez skórę, czy do wnętrza włosów, a także sesja poświęcona substancjom zapachowym. Łącznie wygłoszono 28 dwudziestominutowych  referatów. Po raz pierwszy zorganizowano odrębne sesje komercyjne, i zajęcia warsztatowe  dla klientów firm surowcowych. Konferencji towarzyszyła sesja posterowa, na której zaprezentowano blisko trzydzieści posterów przedstawiających prace naukowe z zakresu chemii kosmetycznej i kosmetologii.Poziom referatów był bardzo wysoki, polską kosmetologię reprezentowali przede wszystkim ludzie młodzi z różnych środowisk akademickich prezentujący wyniki badań prowadzonych w ramach studiów doktoranckich i magisterskich. Oprócz specjalistów z Polski, referaty naukowe wygłosili  także zaproszeni goście z zagranicy: Elio Mignini – przewodniczący SICC (Societa Italiana di Chimica e Scienza Cosmetologiche), Torsten Clarius (Cognis), Michael Schuricht (Symrise), Horst Westenfelder (DSM Nutritional Products).

AFC zgromadziło około  350 uczestników.

W ocenie uczestników konferencja stanowiła kolejny sukces w działalności PTK. Liczba uczestników w stosunku do AFC 2005 wzrosłą o ponad 60%. Wysoko oceniono poziom  wygłaszanych referatów i posterów. Należy tu podkreślić znaczący udział ludzi młodych zarówno wśród  prelegentów jak i słuchaczy. Na szczególną uwagę zasługuje dyskusja panelowa, która miała miejsce w drugim dniu konferencji. Było to pierwsze w historii spotkanie środowisk kosmetologicznych, różniących się zarówno obszarem zainteresowań jak i poglądami na temat oblicza i dalszego rozwoju kosmetologii w Polsce. Spokojny ton dyskusji moderowanej przez prof. Majewskiego wskazuje na możliwość porozumienia i podjęcia przez te środowiska wspólnych działań, mających na celu dalszy rozwój kosmetologii w naszym kraju.

Jubileusz 10-lecia Polskiego Towarzystwa Kosmetologów


Pierwszego dnia konferencji odbyły się obchody 10-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Kosmetologów. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezes PTK Jacek Arct.. Punktem kulminacyjnym obchodów było wręczenie dyplomów z tytułami Zasłużonych dla Polskiego Towarzystwa Kosmetologów.

Zarząd PTK postanowił uhonorować tytułami następujące osoby: 

Barbara Pirogowicz


Prezes Zarządu 2001 - 2004, członek założyciel PTK. W okresie szybkiego rozwoju i wzrostu przekształciła Towarzystwo w nowoczesną sprawnie funkcjonująca organizację. Zorganizowała biuro zarządu, uporządkowała sprawy formalne. Stworzyła podwaliny aktualnej nowoczesnej struktury.

Joanna Łączyńska

Członek założyciel, wieloletni członek komisji rewizyjnej, Zawsze służyła pomocą, radą i doświadczeniem. Ułatwiła Towarzystwu pierwsze kontakty zagraniczne. Inicjowała i wspierała rozwój młodego pokolenia polskich kosmetologów. 

Andrzej Sikorski

Prezes Zarządu w latach 1997 - 2001. Członek założyciel, jeden z inicjatorów utworzenia PTK. Przeprowadził Towarzystwo przez trudny, początkowy okres. Stworzył podwaliny dla obecnej działalności. Za jego kadencji jako Prezesa Towarzystwo zostało przyjęte do IFSCC

dr Władysław Brud

Członek założyciel, jeden z inicjatorów utworzenia PTK. Członek Zarządu od początku istnienia Towarzystwa. Główny doradca w sprawach prawnych i ekonomicznych. Animator szeregu inicjatyw i działań organizacyjnych. 

prof. dr hab. Maciej Jarosz

Profesor Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Wśród autorytetów naukowych jeden z nielicznych, którzy wspierali rozwój chemii kosmetycznej jako dyscypliny naukowej. Jego pomoc i bezinteresowne wsparcie umożliwiły zorganizowanie pierwszych krajowych i  międzynarodowych konferencji naukowych Towarzystwa. 

prof. dr hab. Zbigniew Florjańczyk

Profesor Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Dziekan Wydziału w okresie powstania Towarzystwa. Wśród autorytetów naukowych jeden z nielicznych, którzy wspierali rozwój chemii kosmetycznej jako dyscypliny naukowej. W najtrudniejszym początkowym okresie udzielił Towarzystwu daleko idącej pomocy logistycznej, umożliwiając utworzenie biura i udostępniając pomieszczenia dla  pierwszych krajowych i  międzynarodowych konferencji naukowych Towarzystwa. 

Robert Fischer


Przedstawiciel H.Ziolkovsky Verlag, wydawcy SOFW Journal. Wielki przyjaciel naszego Towarzystwa. Od samego początku wspierał jego działania, promując je w zachodnich środowiskach chemików kosmetologów. Jeden z największych sponsorów biblioteki Towarzystwa.

prof. Pierfrancesco Morganti


Przewodniczący międzynarodowego Towarzystwa Dermato-Kosmetycznego. Od pierwszego spotkania z polskim środowiskiem kosmetologicznym wspierał nas na arenie międzynarodowej. O jego zaangażowaniu świadczy liczba wystąpień na naszych sympozjach, seminariach i kongresach. Niestrudzony orędownik współpracy chemików kosmetologów ze środowiskiem medycznym. Jemu między innymi zawdzięczamy ideę zorganizowania spotkania różnych środowisk kosmetologicznych, które odbyło się w czasie tegorocznej Konferencji..
dr Karl Raabe
Działacz IFSCC szczególnie zaangażowany w dzieło wspierania i promocji rozwoju towarzystw chemików kosmetologów z krajów byłego bloku komunistycznego. Nasz wieloletni przyjaciel. Dzięki niemu nasze Wiadomości uzyskały dostęp do IFSCC Magazine i bazy Kosmet. 

dr Janusz Jachowicz


Postać szczególna. Polak, absolwent Politechniki Łódzkiej, który dzięki swej wiedzy i zdolnościom doszedł do najwyższych pozycji w dziale R&D jednego z międzynarodowych koncernów. Nigdy nie zapomniał o ojczyźnie. Od początku istnienia Towarzystwa wspierał nas na wszelkie możliwe sposoby. Pomimo dzielącej nas odległości zawsze znajdował czas i pieniądze by przyjechać i wygłosić referat na naszych seminariach i konferencjach.

dr inż. Jacek Arct


Jeden z założycieli PTK, obecny przewodniczący Towarzystwa. Chemik, tworzący podwaliny współczesnej chemii kosmetycznej w Polsce. Od początku istnienia Towarzystwa odpowiedzialny za edukacyjny i naukowy aspekt jego działania. 
Uroczystość zakończyła się wykładem Katarzyny Pytkowskiej z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, na temat historii przemysłu kosmetycznego i rozwoju kosmetologii w Polsce w latach poprzedzających II wojnę światową i objęcie władzy przez komunistów. W swoim wykładzie popartym bogatym materiałem ilustracyjnym prelegentka jednoznacznie wykazała, że poziom polskiej kosmetologii w tym okresie dorównywała rozwiniętym krajom zachodnioeuropejskim. Przyczyną późniejszego regresu, trwającego do lat dziewięćdziesiątych ub. wieku była nacjonalizacja przemysłu i uwarunkowania ekonomiczne zcentralizowanej gospodarki komunistycznej. 

Medycyna Estetyczna, Dermatologia Estetyczna vs. Kosmetologia, Chemia Kosmetyczna – Panel dyskusyjny

Drugiego dnia konferencji mieliśmy przyjemność wysłuchać dyskusji panelowej przedstawicieli środowisk medycyny estetycznej, dermatologii estetycznej, dermatologii, kosmetologii, chemii kosmetycznej, a także przedstawicieli przemysłu kosmetycznego oraz przedstawicieli uczelni kosmetologicznych.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział Prof. Waldemar Placek z Collegium Medicum w Bydgoszczy, krajowy konsultant ds. dermatologii, prof. Sławomir Majewski z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, i Uniwersytetu Medycznego w Warszawie – prowadzący panel. Środowisko dermatologii estetycznej reprezentowała przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia lekarzy dermatologów estetycznych dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska. W panelu wzięli także udział dr Andrzej Ignaciuk, dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Przemysł kosmetyczny reprezentowali dr Beata Iwanienko (L’Oreal Polska), dr inż. Małgorzata Chełkowska (Dermika) oraz dr inż. Władysław S. Brud (Pollena Aroma). Edukację w dziedzinie kosmetologii reprezentowała Hanna Dolecka (Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy). W panelu wziął również udział rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie prof. Jacek Arct, chemik kosmetolog.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że potrzebna jest dyskusja pomiędzy różnymi środowiskami związanymi z kosmetologią. Panel podjął decyzje o utworzeniu nieformalnej Grupy Roboczej, która będzie służyła wymianom doświadczeń w kosmetologii i dziedzinach pokrewnych. 


Źródło: Polskie Towarzystwo Kosmetologów
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter