Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Trzy granty w wysokości 30 tys. złotych przyznano organizacjom zrzeszającym pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi w ramach drugiej edycji konkursu "Zwyczajnie aktywni". Pieniądze zostaną przeznaczone na projekty mające na celu aktywizację zawodową chorych z zespołami autoimmunologicznymi.

6 listopada w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie "Zwyczajnie aktywni". Konkurs ten powstał z myślą o pacjentach cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne takie, jak choroba Leśniowskiego-Crohna, łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Istotnym problemem wielu chorych jest postępujący w wyniku choroby proces wycofania społecznego prowadzący do całkowitej rezygnacji z życia zawodowego. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych projektów dążących do przywrócenia pacjentom zwyczajnego elementu życia jakim jest praca w zawodzie.

-Dla osób cierpiących na choroby przewlekłe praca, obok wsparcia najbliższych, jest niemal zawsze głównym źródłem energii i woli walki o własne zdrowie. Dlatego tak ważne jest wspieranie pacjentów nie tylko w dostępie do pomocy medycznej wysokiej jakości, ale także w utrzymywaniu ich w głównym nurcie życia społecznego, czego nieodłącznym elementem jest aktywność zawodowa. Daje ona poczucie sensu i zapewnia, tak potrzebne w chorobie, godne warunki bytowe - powiedziała podczas gali Urszula Jaworska, jeden z organizatorów projektu "Zwyczajnie aktywni".

W tym roku do konkursu przystąpiło siedem fundacji. Mimo, że wszystkie propozycje zostały ocenione bardzo pozytywnie, jury wybrało tylko trzy. Tegorocznymi laureatami zostali:

- Stowarzyszenie "Apetyt na życie" za projekt "Grasz o staż z pompą", który zakłada ułożenie realnego planu współpracy pacjentów z pracodawcami;

- Wielkopolskie Stowarzyszenie Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna, za projekt "Droga do pracy - bis", będący kontynuacją nagrodzonego w ubiegłym roku planu działań terapeutycznych i warsztatowych, mających na celu budowanie dla pracowników niezbędnych kompetencji na rynku pracy;

- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", które w ramach projektu "Krok naprzód!" zapewni jego uczestnikom nie tylko zajęcia warsztatowe, ale zamierza także zbudować ogólnodostępną platformę internetową z poradami dla osób cierpiących na choroby reumatyczne.

Realizacja tych projektów ma szansę zmienić życie wielu pacjentów cierpiących z powodu autoimmunologicznych chorób zapalnych.

Więcej informacji odnośnie całego projektu można znaleźć tutaj

Niebawem opublikujemy wywiad ze współorganizatorką konkursu - Urszulą Jaworską.

KOMENTARZE
Newsletter