Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmiany w prawie energetycznym - w tym m.in. zwolnienie z niektorych opłat dla producentów biogazu
21.11.2011

 

30 października br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy  O prawie energetycznym oraz niektórych innych ustawach (Dz. U. Nr 205, poz. 1208). Wśród zmian znajdują się także te dotyczące bioenergii, w tym biomasy i biogazu.

Pierwsza istotna zmiana to poszerzenie znaczenia terminu „biogaz rolniczy”. Do tej pory biogazem w myśl ustawy nazywano gaz pozyskany z biomasy, (Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, Art. 2). Rozszerzona definicja traktuje jako biogaz rolniczy paliwo gazowe otrzymywane w procesie fermentacji metanowej: surowców rolniczych, ubocznych produktów rolniczych, płynnych lub stałych odchodów zwierzęcych, produktów pochodzenia rolniczego lub biomasy leśnej. Gaz  powstały przez fermentację surowców pozyskanych w oczyszczalniach ścieków oraz składowisk odpadów nie jest traktowany jako biogaz  rolniczy (pkt, 20a).

 

W artykule 9a ust. 6 czytamy:

Sprzedawca z urzędu jest obowiązany, w zakresie określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 9, do zakupu energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii przyłączonych do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej znajdującej się na terenie obejmującym obszar działania tego sprzedawcy, oferowanej przez przedsiębiorstwo energetyczne, które uzyskało koncesję na jej wytwarzanie lub zostało wpisane do rejestru, o którym mowa w art. 9p ust. 1; zakup ten odbywa się po średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b.

Wpis do rejestru prowadzi Agencja Rynku Rolnego, który jest płatny, ale jednocześnie biogazownie zostały z tej opłaty zwolnione (W artykule 9e pojawiło się uzupełnienie dotyczące opłat – dodano punkt 4 o dodatkowej opłacie rejestracyjnej):

9e. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii o łącznej mocy elektrycznej nieprzekraczającej 5 MW zwalnia się z:

1) opłat, o których mowa w ust. 12 [12. Wpis do rejestru świadectw pochodzenia oraz dokonane zmiany w rejestrze podlegają opłacie w wysokości odzwierciedlającej koszty prowadzenia rejestru].

2) opłaty skarbowej za wydanie świadectwa pochodzenia;

4) opłaty skarbowej za czynności urzędowe związane z prowadzeniem rejestru, o którym mowa w art. 9p ust. 1*

 

*[9p. 1. Działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania biogazu rolniczego lub wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.5)), zwanej dalej "ustawą o swobodzie działalności gospodarczej", i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się wytwarzaniem biogazu rolniczego).]

 

W art. 9p Ustawy o prawie energetycznym  pojawia się uzupełnienie w postaci dodanych nowych ust. 6 i 7.

W ust 6: Wymienione punkty 1, 2 i 4 znajdujące się w art. 9e dotyczą teraz również biogazu rolniczego – a zatem producenci i dystrybutorzy biogazu są z tych opłat zwolnieni.

W ust 7: Przedsiębiorstwa wykonujące działalność gospodarczą w zakresie, o którym mowa w ust. 1, oraz podmioty realizujące lub planujące realizację projektów inwestycyjnych wykonują obowiązek określony w rozporządzeniu Rady (UE, EURATOM) nr 617/2010 z dnia 24 czerwca 2010 r. w sprawie zgłaszania Komisji projektów inwestycyjnych dotyczących infrastruktury energetycznej w Unii Europejskiej oraz uchylającym rozporządzenie (WE) nr 736/96 (Dz. Urz. UE L 180 z 15.07.2010, str. 7), zwanym dalej "rozporządzeniem Rady (UE, EURATOM) nr 617/2010", poprzez przekazanie organowi rejestrowemu informacji dotyczących infrastruktury energetycznej służącej do wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego (instalacje o mocy elektrycznej co najmniej 20 MW).";

 

wytwarzania biogazu rolniczego lub wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego stanowi działalność regulowaną, w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wymagającą wpisu do rejestru przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się wytwarzaniem biogazu rolniczego.

Producenci biogazu oraz producenci energii elektrycznej z biogazu podlegają kontroli poprzez wymóg wpisu do odpowiedniego przedsiebiorstw, które zajmuja sie wytwarzaniem biogazu rolniczego. O wpis do rejestru rowadzonego przez ARR mogą ubiegać się przedsiebiorcy:

  • którzy sa już zarejestrowani w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez ARR.
  • posiadają tytuł prawny do obiektów budowlanych, w których będzie wykonywana działalność
  • dysponują odpowiednimi urządzeniami i obiektami, które spełniają odpowiednie wymagania (dot. ochrony przeciwpożarowej, przepisów sanitarnych, dot. ochrony środowiska) oraz umożliwiają prawidłowe wykonywanie działalności.

Dodatkowe iformacje, szczegóły oraze odpowiednie wnioski do pobrania znajdują sie na stronie Agencji Rynku Rolnego: http://www.arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=71.

 

Oprac. Joanna Roga

 

Źródła:

http://www.farmer.pl/energia/oze/rozszerzono-definicje-biogazu,32480.html

http://www.farmer.pl/energia/oze/aktualnosci/zmiany-w-prawie-energetycznym,32064.html

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,nr,205/poz,1208.html

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2010,nr,21/poz,104,ustawa-o-zmianie-ustawy-%26ndash%3b-prawo-energetyczne-oraz-o-zmianie-niektorych.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter