Atopowe zapalenie to przewlekła choroba skóry o podłożu zapalnym, która najczęściej obejmuje skórę twarzy, szyi i zgięć kończyn. Objawami są świąd, przesuszenie i zaczerwienienie skóry, a także wysięki.
Badacze przeanalizowali materiał genetyczny prawie 10 000 osób. Na tej podstawie postanowili przyjrzeć się dokładnie genomom ponad 3000 osób, w tym zarówno chorych z egzemą, jak i zdrowych. W ten sposób poszukiwano markerów genetycznych związanych z atopowym zapaleniem skóry.
Okazało się, że za rozwój schorzenia może być odpowiedzialnych kilka genów. Uczonym udało się wytypować pewien allel znajdujący się na 11 chromosomie, który koduje białko określane jako EMSY. Rola tego genu i białka nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie jest on związany z silną predyspozycją do egzemy. Co ciekawe, ten sam wariant genu jest związany z występowaniem choroby Crohna, będącej przewlekłą chorobą jelit. Niestety, szacuje się, że aż 36% Europejczyków jest nosicielami tego pechowego allelu.
Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie będzie podstawą do wynalezienia nowych leków pomagających w radzeniu sobie z tym uciążliwym schorzeniem.
Źródła: www.lswn.it, NatureGenetics (www.nature.com/ng)
KOMENTARZE