Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało wzrost cen prądu do roku 2030., ze 195 zł/MWh w 2009 r. do poziomu 380 zł/MW. Dzięki tej sytuacji przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną z OZE będą generowały wyższe dochody – uważa Marcin Markiewicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej MEW S.A.
Prognozowana tendencja zwyżkowa nie tylko w obszarze cen energii elektrycznej, ale również zapotrzebowania na nią o blisko 43% w stosunku do 2008 r. oraz wzrost jej produkcji do ok. 38 %, oznacza dobrą koniunkturę na rynku energetyki wodnej. Na stabilność funkcjonowania MEW S.A. wpłynie również ogłoszony znaczący wzrost cen w latach 2013-2022, podyktowany rosnącym udziałem kosztu uprawnień do emisji CO2 w kosztach wytwarzania oraz fakt, że źródła odnawialne w 2020 r. łącznie będą miały ok. 17% udział w strukturze wytwarzania energii elektrycznej – komentuje Marcin Markiewicz.
Budowa elektrowni wodnych jest inwestycją bezpieczną i przewidywalną czego dowodem są działania podejmowane przez resort gospodarki.
Wytwarzanie ekologicznej energii, w tym budowa małych elektrowni wodnych, jest wspomagana przez ustawodawców, co daje stabilny system wsparcia producentom czystej energii, gwarantując tym samym bezpieczeństwo inwestycyjne – podkreśla Markiewicz.
Kierunek rozwoju przyjęty przez Unię Europejską, w tym także Polskę, zmierza w stronę energetyki odnawialnej. Obrana strategia jest konsekwentnie realizowana i egzekwowana, o czym świadczy m.in. fakt, że przedsiębiorstwa energetyczne, które są zobligowania w ramach prowadzonej działalności do wytwarzania określone j ilości zielonej energii, zapłaciły w tym roku rekordowe kary za zbyt małą produkcję prądu w odnawialnych źródłach i kogeneracji. Ministerstwo Gospodarki tworzy sprzyjające warunki dla przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających zieloną energię w postaci zwolnienia energii wytworzonej z OZE z akcyzy, wsparcia z funduszy unijnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy obowiązku zakupu czystej energii przez zakłady energetyczne po cenie ustalonej przez Urząd Regulacji Energetyki.
Red. Blanka Majda
KOMENTARZE