Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wizja GMO po Polsku
24.11.2008
Dnia 18 listopada 2008 r. pojawiło się oficjalne stanowisko Rządu RP dotyczące organizmów modyfikowanych genetycznie. Jak wynikało ze wcześniejszych zapowiedzi Polski Rząd jest nastawiony negatywnie w sprawie hodowli i upraw organizmów modyfikowanych.


Podpiera się rzekomą opinią publiczną, która jest negatywnie nastawiona do nowoczesnych rozwiązań biotechnologii i inżynierii genetycznej. W stanowisku możemy przeczytać : "Rząd Polski dąży, by Polska uzyskała status „kraju wolnego od GMO”, dlatego też opowiada się przeciwko prowadzeniu na terytorium RP zamierzonego uwalniania GMO do środowiska w celach doświadczalnych. Mając na względzie obowiązki wynikające z członkostwa Polski we Wspólnocie Rząd RP deklaruje przestrzeganie obowiązującego prawa Unii Europejskiej w zakresie zamierzonego uwalniania organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska w celach doświadczalnych. Rząd RP uważa za zasadne wykonywanie w szczególności doświadczeń mających na celu uzyskanie wyników  rolno-środowiskowych dotyczących wpływu organizmów genetycznie zmodyfikowanych na środowisko w warunkach klimatycznych Polski, prowadzonych przez jednostki naukowe i szkoły wyższe."



A w taki sposób komentuje stanowisko Polska The Times: " Mając na względzie "wyraźną niechęć" naszego społeczeństwa wobec GMO, polski rząd będzie czynił wszelkie starania, by nie tylko u siebie zablokować produkcję żywności modyfikowanej, ale też innym krajom unijnym ją obrzydzić. Wspaniałomyślnie nasz rząd godzi się na prowadzenie przez polskich uczonych badań naukowych nad GMO, ale od razu zaznacza, co o tym diabelstwie myśli."

Rząd chce całkowitego zakazu wykorzystywanie organizmów GM, oprócz tych używanych w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach laboratoryjnych. Ugodzić może to w dużym stopniu np. browarników, którzy w  większości przypadków używają drożdży modyfikowanych. Biorąc pod uwagę zyski z uprawianej GM kukurydzy coraz więcej rolników wykazywało chęć jej hodowli. Związane było to z blisko 600 zł zysku więcej w porównaniu do tradycyjnych upraw. W ten sposób rozwój naszej nauki będzie stał na bardzo niskim poziomie, ponadto w przyszłości podniesienie cen żywności niemodyfikowanej ugodzi w kieszenie polskiego społeczeństwa.


Pełny tekst stanowiska Polskiego Rządu w formacie pdf:  clik to open this PDF file

Bartłomiej Borkowski
Źródło: MOŚ, Polska The Times
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter