Kontrola cech strukturalnych i profilów hydrofobowych małych białek kodowanych przez HCV ujawniła dwie kandydujące wiroporyny, NS4A i p7. Używając systemu ekspresji, bazującego na wirusie Sindbis do naśladowania ekspresji wiroporyn podczas infekcji, porównane efekty wybranych wiroporyn- białka 6K wirusa Sindbis, białka M2 wirusa grypy typu A, białek 2B i 3A poliowirusa, białka E mysiego wirusowego zapalenia wątroby oraz białek NS4A i p7 wirusa HCV- na komórkach nerek chomika (BHK) zostały ocenione.
Białka E mysiego wirusowego zapalenia wątroby i HIV Vpu zostały wcześniej „oskarżone” o wywoływanie apopotozy, więc dopatrywano się charakterystycznych symptomów apoptozy w komórkach BHK o ekspresji wiroporyn. Wszystkie wiroporyny wzbudzały kondensacje chromatyny, fragmentacje DNA i aktywację enzymu kluczowego dla apopotzy- kaspazy 3, ale najsilniejsza proapoptyczna odpowiedź została zaindukowana przez NS4A wirusa HCV i proteinę 2B poliowirusa.
Kolejnym intrygującym powiązaniem między wiroporynami a apoptozą jest zależne połączenie frakcji białek p7 i NS4A wirusa HCV z mitochondriami. Wykazano, że wiroporyny zmieniają morfologie i funkcjonalność tych organelli, a zwłaszcza ich ekspresja przyczynia się do uwalniania z mitochondriom cytochromu c. Doprowadziło to do wysnucia teorii, iż wiroporyny aktywują apoptozę działając na ścieżki procesów zachodzących w mitochondriach. To odkrycie jest tym bardziej zaskakujące, iż proteiny 2B i 3A poliowirusa tłumią apoptozę w komórka Hela na niskim poziomie. Jest więc możliwe, że wiroporyny maja różne działanie w zależności od poziomu ekspresji i typu komórki gospodarza.
Indukcja apoptozy w komórkach gospodarza jest powszechna i może przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa. Następnym krokiem w poznaniu zależności między wiroporynami a apoptozą będzie rozwikłanie mechanizmu dzięki któremu wiroporyny rozpoczynają szlak apoptyczny i udowodnienie, że to odkrycie jest znaczące podczas infekcji.
Źródło: Nature Reviews Microbiology ,Susan Jones
KOMENTARZE