Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
VI Konferencja Bezpieczeństwa i Jakości Żywności
11.12.2007
W dniach 6-7 grudnia 2007 w Warszawie odbyła się VI Konferencja Naukowa z cyklu „Jakość i Bezpieczeństwo żywności” pod tytułem „Nowoczesne metody analityczne w zapewnianiu jakości i bezpieczeństwa żywności”.
Impreza ta była organizowana przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Konferencja była podzielona na sześć sesji, na których szereg znakomitych naukowców z całej Polski zaprezentowało referaty dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem żywności i osiągnięcia poszczególnych placówek naukowych w tej dziedzinie. W planie znalazły się również prezentacje firm związanych z tym zagadnieniem.

Wykłady prezentowały bardzo szeroki zakres tematyczny. Poruszano zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem i jakością żywności takie, jak również nowoczesne metody analityczne do identyfikacji organizmów zmodyfikowanych genetycznie czy do oceny jakości żywności ekologicznej. Mówiono również o metodach badań pierwiastków, mikrostruktury surowców roślinnych czy analizie mikotoksyn w produktach spożywczych. Kilka wykładów dotyczyło wykorzystania technik dotąd niestosowanych w przemyśle spożywczym jak na przykład metody akustyczne. Nie pominięto również zagadnienia związanego z budowaniem zaufania konsumentów do firm branży spożywczej.

Wykładem otwierającym konferencję była prezentacja prof. dr hab. Henryka Kostyry z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie na temat „Molekularnych aspektów bezpieczeństwa żywności”. Wykład ten przedstawiał zagadnienia związane z bezpieczeństwem żywności w dość niespotykany dotąd sposób. Bezpieczeństwo żywności zostało podzielone na kilka grup. Bezpieczeństwo fizjologiczne, dietozależne, mikrobiologiczne i funkcjonalne. W przypadku bezpieczeństwa fizjologicznego sprawa jest bardzo prosta. Należy pamiętać, aby zachować odpowiedzi poziom danych związków w naszym organizmie. Nie może ich być ani zbyt dużo ani za mało. Producenci powinni wiedzieć, jakie będą skutki zastosowania określonych związków czy substancji. W przypadku bezpieczeństwa dietozależnego profesor Kostyra podkreślał, że to konsument inicjuje powstawanie nowej żywności. Celiakia, cukrzyca i szereg alergii pokarmowych powodują powstawanie nowej grupy konsumentów o konkretnych wymaganiach, co do produkowanej żywności. W takich przypadkach jest ważny nie tylko skład, ale też odpowiednie znakowanie żywności, gdyż spożycie niepożądanego produktu przez takiego konsumenta może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. W przypadku bezpieczeństwa mikrobiologicznego zwykle mówi się o mikroorganizmach szkodliwych. Natomiast profesor zaznacza, że należy pamiętać o niezwykle licznej populacji pożytecznych drobnoustrojów bytujących w naszym organizmie. Jak ważne jest zachowanie ich odpowiedniego poziomu dla naszego zdrowia. Na samym końcu został poruszony temat związany z funkcjonalnością żywności. Prof. Kostyra podkreśla również fakt, że spożyty produkt zawierający taki czy inny pożądany związek, nie od razu oznacza, że zostanie on w naszym organizmie wykorzystany. Bardzo ważne są również interakcje, które mogą powstawać między niektórymi związkami. To znaczy, że może on być wykorzystany przez nasz organizm dopiero, gdy utworzy kompleks na przykład z mikroelementem.

Moim zdaniem konferencja poruszała bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa żywności, czyli metody, dzięki którym utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości żywności będzie prostsze, co zaprocentuje pozytywnym skutkiem dla konsumentów.

KOMENTARZE
Newsletter