Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uwalnianie leków na bazie pyłków roślinnych
01.02.2007
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii zbliżył się do opracowania nowego sposobu uwalniania leków z zastosowaniem mikrokapsulacji substancji czynnych, opartej na pyłku kwiatowym.
Otworzyli tym samym całkiem nową drogę do ustnego podawania leków, normalnie przeznaczonych do wstrzykiwania.

Trzy międzynarodowe firmy farmaceutyczne prowadzą obecnie badania kliniczne nad systemami uwalniania leków opartych na pyłkach, w celu określenia możliwości ich użycia w ludzkim organizmie. Szczegóły co do partnerów tego projektu zostały ujawnione.
 
System, na którym pracują naukowcy, oparty jest na fakcie, że niektóre pyłki roślinne i zarodniki są zdolne pokonywać barierę ludzkiego jelita, po czym są niszczone we krwi. Można używać tych pyłkowych „pojazdów” do transportu leków, które następnie po zniszczeniu pyłku, są uwalniane we krwi.
 
Otwiera to nową drogę podawania szczególnie tych leków, które do tej pory musiały być wprowadzane do organizmu za pomocą zastrzyków lub chronić substancje aktywne tak, aby zostały dostarczone bezpośrednio do jelita.
 
Technika enkapsulacji umożliwia bardzo wysokie „załadowanie” jednej a nawet kilku typów aktywnych substancji.
 
Spory pochodzą z mchu – Lycopodium clavatum. Naukowcy używają sporopoleniny (substancji budującej egzynę pyłku) tworząc szkielet kapsułki. Mikrokapsułki sporopoleiny działają jak mikroreaktory, w których zachodzą chemiczne reakcje pozwalające umieścić aktywny składnik w szkielecie pyłkowym.
 
Stworzono metodę, dzięki której różne substancje mogą być dodawane lub enkapsułowane w sporach, włączając w to peptydy, nukleotydy i metale.
 
Firma Sporomex posiada wyłączne prawo do używania technologii enkapsulacji i posiada kilka patentów na świecie. Podpisała ona umowę z firmą farmaceutyczną w zeszłym roku i rozpoczyna badania kliniczne na lekami z zastosowaniem enkapsulacji sporopoleniną.
Źródło: In-Pharma Technologist
Oprac. Katarzyna Kopańska
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2023>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter