Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uprawy GMO zajmują coraz większą powierzchnię
26.02.2010
Zgodnie z danymi Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA), w 2009 roku powierzchnia upraw GMO i liczba rolników uprawiających rośliny transgeniczne wzrosła o 7% w skali świata.
Według corocznego raportu ISAAA zatytułowanym: Global Status of Commercialized Biotech/GM Crops, w 2009 roku 14 milionów rolników uprawiało rośliny genetycznie zmodyfikowane na powierzchni 134 milionów hektarów (330 milionów akrów). Rośliny te uprawiano w 25 krajach świata. W porównaniu z rokiem 2008 nastąpił 7-procentowy wzrost (dane te w ubiegłym roku wynosiły 13,3 milionów rolników uprawiających GMO na powierzchni 125 mln ha).

Rekordowe wartości zostały zgłoszone dla wszystkich czterech najważniejszych odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych. Po raz pierwszy soja genetycznie zmodyfikowana zajmowała powierzchnię przekraczającą ¾ światowej powierzchni uprawy soi wynoszącej 90 mln ha, bawełna genetycznie zmodyfikowana prawie połowę z 33 mln ha, kukurydza transgeniczna prawie ¼ ze światowej uprawy kukurydzy stanowiącej 158 mln. ha, a rzepak genetycznie zmodyfikowany 1/5 z 31 mln. ha na świecie.

Należy podkreślić jednocześnie, że 13 spośród 14 milionów rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane stanowili rolnicy z małych i niezamożnych regionów z krajów rozwijających się. Powierzchnia upraw transgenicznej bawełny w Burkina Faso wzrosła z 8500 hektarów do znaczących 115 000 hektarów, co stanowi równowartość wzrostu z 2% do 29% całkowitej krajowej powierzchni uprawy bawełny (przy czym ostatnio wzrost ten notowano na 1,35 %).

Billy de Greef, Sekretarz Generalny EuropaBio, skomentował informacje ISAAA: “dane te udowadniają, że technologia ta broni się sama w sobie. Z roku na rok coraz więcej rolników na świecie wybiera rośliny genetycznie zmodyfikowane, dostrzegając korzyści jakie one oferują. W krajach rozwijających się ogromna liczba mniej zamożnych rolników wybiera rozwiązania jakie niesie za sobą zielona biotechnologia. Po raz kolejny Europa traci korzyści, które czerpią rolnicy z innych krajów świata. Kiedy zaczniemy się uczyć z doświadczeń innych krajów?”


źródło: isaaa.org, europabio.org
KOMENTARZE
Newsletter