Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Unijny projekt walki z groźną chorobą drzew owocowych
09.04.2008
Zbiory i jakość takich owoców jak śliwa czy brzoskwinia, należących do rodzaju Prunus, są szczególnie zagrożone, kiedy w sadzie pojawi się choroba o nazwie szarka. Stanowi ona problem na skalę globalną.
Nie ma też żadnych, ani biologicznych, ani chemicznych środków przeciwdziałających tej chorobie. Rozwiązaniem problemu ma zająć się finansowany przez Unię Europejską projekt Sharka Containment European (SharCo) o budżecie wynoszącym 3 mln euro.

Szarka, zwana inaczej ospowatością śliwy (PPV) potrafi wyrządzić poważne szkody ekonomiczne. Na owocach i liściach chorej rośliny pojawiają się chlorotyczne pierścienie, powodujące ich zniekształcenie i przedwczesne opadnięcie z drzewa. Zawartość cukru w zarażonych owocach może spaść do tego stopnia, że ich sprzedaż nie jest możliwa. Obecne sposoby walki z chorobą obejmują monitorowanie sadów i szkółek oraz korzystanie z czystych i certyfikowanych sadzarek.

Koordynowany przez francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych (INRA) projekt ma trwać przez cztery lata. Będzie wykonywany przy współpracy czołowych ekspertów z 12 państw Europy i Ameryki Północnej. Dyrektor naukowy ds. roślin i produktów roślinnych w INRA, François Houllier uważa, że projekt na szczeblu międzynarodowym pozwoli poczynić duże postępy w walce z tą chorobą oraz pomoże opracować zintegrowaną strategię, która będzie mogła być stosowana we wszystkich krajach.

Strategia ma obejmować systemy pozwalające wykryć, ocenić i podjąć odpowiednie działania w przypadku pojawienia się w Europie nieznanych szczepów choroby. Partnerzy projektu będą także badać możliwości wyhodowania odmian odpornych na chorobę. Projekt będzie dotyczyć całego łańcucha produkcji, od rozsad i szczepów po prowadzenie sadów. SharCo zajmie się także wdrażaniem tych systemów.

Zespół projektu SharCo ma zidentyfikować czynniki rozprzestrzeniania się PPV oraz zająć się dywersyfikacją i opracowaniem nowych, wydajnych systemów wykrywania, które ostrzegać będą o pojawieniu się choroby. Z perspektywy genetycznej natomiast, przygotowane zostaną markery molekularne wymagane do wdrożenia wspomaganej markerami selekcji odmian owoców odpornych na PPV. Zespół projektu SharCo dokona ponadto oceny innowacyjnych metod biotechnologicznych pod kątem uodparniania różnych gatunków drzew owocowych na PPV.

Opracowane w ramach projektu strategie zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym stronom, między innymi hodowcom, szkółkarzom, producentom owoców oraz służbom ochrony roślin.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter