Europa Bio popiera kroki odjęte przez USA, przewidujące nałożenie na UE sankcji finansowych za niedostosowanie prawa Unii do zasad WTO. Raport Panelu Światowej Organizacji Handlu stwierdza, że:
1. Kraje Członkowskie UE nie implementowały gruntownie przepisów UE dotyczących organizmów genetycznie zmodyfikowanych
2. Zakazy handlu w poszczególnych Państwach Członkowskich powinny zostać zniesione
3. EU nie dokonała zatwierdzenia produktów, czego przyczyną wielokrotnie był zbyt długi proces oceny organizmów genetycznie zmodyfikowanych. W ciągu ostatnich lat wydano zezwolenie na import jedynie 4 produktom transgenicznych, przy 47 oczekujących na decyzje. W tym tempie załatwienie zaległych wniosków może zająć nawet 10-12 lat, nie biorąc pod uwagę systematycznie napływających nowych wniosków.
Rośliny transgeniczne oferują rolnikom dostęp do nowych form technologii, umożliwiając zwiększenie plonów, przy ograniczeniu oprysków i użycia środków ochrony roślin. W 2006 roku areał upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na całym świecie sięgnął 102 milionów ha, a ponad 10,3 milionów rolników zdecydowało się na ten rodzaj uprawy.
Również w krajach rozwijających się wprowadzane są nowe technologie w rolnictwie np. w Indiach szacuje się, że w ostatnim roku ponad 2,5 miliona małych rolników uprawiało modyfikowaną genetycznie bawełnę.
Odporna na szkodniki kukurydza Bt jest jedyną rośliną genetycznie modyfikowaną uprawianą w Unii Europejskiej. W roku 2007 uprawiano ją w ośmiu krajach Unii Europejskiej, na łącznej powierzchni około 110 077 ha, przy wzroście 77% w ciągu ostatniego roku.
„Politycy Unii Europejskiej powinni opierać swoje decyzje na dowodach naukowych. Rolnicy UE powinni mieć prawo wyboru upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych i mieć możliwość czerpania korzyści ekonomicznych, jednocześnie dbając o środowisko naturalne” – komentuje Natalie Moll z Europa Bio. „Kompromitującym jest fakt, że Komisja Europejska oraz Kraje Członkowskie nie są w stanie implementować reguł, które same ustanowiły. Wynikiem tego Unia Europejska ze swoim, można powiedzieć nielegalnym stanowiskiem dotyczącym GMO staje przeciwko reszcie świata” – dodaje.
Rolnicy w krajach Unii Europejskiej oczekują od Komisji Europejskiej bardziej zdecydowanego stanowiska w tej kwestii. Prawo w całej Unii winno być spójne i przewidywalne.
Źródło: NAP, Europa Bio
KOMENTARZE