Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Unia Europejska nie podporządkowała się regułom Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie transgenicznych roślin
25.01.2008
W dniu 15 stycznia rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził, że podejmie niezbędne kroki w sprawie złamania przepisów WTO zabezpieczających jej prawa w zakresie wprowadzenia zakazu handlu roślinami genetycznie modyfikowanymi.


Unia Europejska dostała ostateczny nieprzekraczalny termin do 21 grudnia 2007 roku dostosowania Prawa Wspólnotowego do zasad WTO, przyjętych porozumieniem specjalnego panelu Organizacji. W listopadzie Stany Zjednoczone i UE wspólnie porozumiały się co do celowości odroczenia tego terminu do początku tego roku (11.01.2008).

Europa Bio  popiera kroki odjęte przez USA, przewidujące nałożenie na UE sankcji finansowych za niedostosowanie prawa Unii do zasad WTO. Raport Panelu Światowej Organizacji Handlu stwierdza, że:
1. Kraje Członkowskie UE nie implementowały gruntownie przepisów UE dotyczących organizmów genetycznie zmodyfikowanych
2. Zakazy handlu w poszczególnych Państwach Członkowskich powinny zostać zniesione
3. EU nie dokonała zatwierdzenia produktów, czego przyczyną wielokrotnie był zbyt długi proces oceny organizmów genetycznie zmodyfikowanych. W ciągu ostatnich lat wydano zezwolenie na import jedynie 4 produktom transgenicznych, przy 47 oczekujących na decyzje. W tym tempie załatwienie zaległych wniosków może zająć nawet 10-12 lat, nie biorąc pod uwagę systematycznie napływających nowych wniosków.

Rośliny transgeniczne oferują rolnikom dostęp do nowych form technologii, umożliwiając zwiększenie plonów, przy ograniczeniu oprysków i użycia środków ochrony roślin. W 2006 roku areał upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na całym świecie sięgnął 102 milionów ha, a ponad 10,3 milionów rolników zdecydowało się na ten rodzaj uprawy.

Również w krajach rozwijających się wprowadzane są nowe technologie w rolnictwie np. w Indiach szacuje się, że w ostatnim roku ponad 2,5 miliona małych rolników uprawiało modyfikowaną genetycznie bawełnę.

Odporna na szkodniki kukurydza Bt jest jedyną rośliną genetycznie modyfikowaną uprawianą w Unii Europejskiej. W roku 2007 uprawiano ją w ośmiu krajach Unii Europejskiej, na łącznej powierzchni około 110 077 ha, przy wzroście 77% w ciągu ostatniego roku.

Politycy Unii Europejskiej powinni opierać swoje decyzje na dowodach naukowych. Rolnicy  UE powinni mieć prawo wyboru upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych i mieć możliwość czerpania korzyści ekonomicznych, jednocześnie dbając o środowisko naturalne” – komentuje Natalie Moll z Europa Bio. „Kompromitującym jest fakt, że Komisja Europejska oraz Kraje Członkowskie nie są w stanie implementować reguł, które same ustanowiły. Wynikiem tego Unia Europejska ze swoim, można powiedzieć nielegalnym stanowiskiem dotyczącym GMO staje przeciwko reszcie świata” – dodaje.

Rolnicy w krajach Unii Europejskiej oczekują od Komisji Europejskiej bardziej zdecydowanego stanowiska w tej kwestii. Prawo w całej Unii winno być spójne i przewidywalne.

Źródło: NAP, Europa Bio
KOMENTARZE
Newsletter