Jednym z głównych punktów wizyty był wspólny dzień UE i Indii podczas szczytu dotyczącego nutraceutyków. Nutraceutyki, których nazwa pochodzi od połączenia słów nutrition - "żywienie" i pharmaceuticals - "farmaceutyki”, są sporządzonymi z ekstraktów spożywczych suplementami diety, które mają mieć działanie korzystne dla zdrowia. Należą do nich przeciwutleniacze uzyskane z jagód oraz tłuszcze pewnych gatunków ryb.
Wartość światowego rynku nutraceutyków przekracza 50 mld euro. Największy udział w tym rynku mają Stany Zjednoczone i Japonia. Jednak zarówno w Unii jak i w Indiach szybko rośnie zainteresowanie tymi produktami oraz chęć wspierania badań ukierunkowanych na zwiększenie wiedzy o tych produktach oraz ich działaniu.
Podczas wizyty omówiono również kwestie związane z żywieniem spersonalizowanym, z zapobieganiem pewnym chorobom neurodegeneracyjnym, na przykład chorobie Alzheimera, dzięki stosowaniu określonego rodzaju diety oraz możliwości korzystnego oddziaływania pewnych produktów spożywczych na mikroflorę jelitową.
Zarówno dr Antonio di Giulio stojący na czele jednostki ds. żywności, zdrowia i jakości życia w Dyrekcji Generalnej KE ds. Badań Naukowych, jak i Dr S. Natesh, szef wydziału współpracy międzynarodowej Departamentu Biotechnologii w rządzie Indii uznali spotkanie za bardzo owocne i otwierające wiele możliwości z takiej współpracy.
"My mamy bardzo mocną pozycję pod względem potencjału produkcji i usług, a obecnie stopniowo wkraczamy w dziedzinę odkryć i innowacji. UE jest natomiast regionem o bogatej tradycji na polu innowacji. Uważamy więc, że łącząc nasze siły będziemy mogli wnieść więcej synergii w całe przedsięwzięcie i zacząć poszukiwać nowych produktów, procesów, badań leżących w interesie publicznym" skomentował dr Dr S. Natesh.w rozmowie z CORDIS News.
Źródło: CORDIS
KOMENTARZE