Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Trzecia generacja biopaliw z centrum miasta
01.09.2009
Nowoczesne rozwiązania proekologiczne przewidują możliwość wykorzystania powierzchni budynków w miastach w celu hodowli alg - materiału, który służy do produkcji biopaliw trzeciej generacji.
Institution of Mechanical Engineers z Wielkiej Brytanii opublikowało właśnie raport, w którym proponuje nowoczesne rozwiązanie problemu emisji CO2, połączone z możliwością produkcji biopaliwa z alg. Jedno z założeń zakłada skonstruowanie instalacji do hodowli alg, które pokrywałyby powierzchnie budynków. Wyglądałoby to tak, jakby pasy/zbiorniki z tymi organizmami, zwane fotobioreaktorami, były przyklejone do ściany np. wieżowca. Następnie algi, odpowiednio rozmnożone, byłyby zebrane i użyte jako biomasa w produkcji etanolu.

- Wprowadzenie PBR (fotobioreaktor) do środowiska miejskiego posiada potencjał, nie tylko aby pochłaniać nadmiar CO2 z atmosfery, ale również by produkować wysoko wydajne energetycznie biopaliwo – można przeczytać w raporcie.

Zastosowanie zamkniętego obiegu pozwoliłoby na zminimalizowanie zanieczyszczenia środowiska niemal do zera. Biopaliwo z alg byłoby zastosowane do napędzenia generatora prądu zasilającego budynek, a CO2 powstałe podczas spalania wraz z powietrzem byłoby zawrócone z powrotem do instalacji z algami.

Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Umiejscowienie instalacji na budynkach już istniejących bądź nowych nie byłoby przypadkowe, ponieważ algi do wzrostu potrzebują jedynie CO2 oraz energii słonecznej, których np. w miastach jest wystarczająca ilość. Natomiast sam bioetanol produkowany z alg należy do trzeciej generacji biopaliw. Organizmy te są najbardziej efektywnym energetycznie materiałem, z którego można produkować biopaliwo oraz nie konkurują z produkcją żywności. Posiadają co najmniej kilka razy większą wydajność niż najlepszy surowiec pozyskiwany z tradycyjnych upraw (olej palmowy). Mogą być kultywowane w wodzie słonej oraz ściekach zatem nie potrzebne jest zasilanie hodowli wodą pitną.

Niestety wadą jest duży koszt takiej instalacji, co czyni ją – jak na razie - nieopłacalną z ekonomicznego punktu widzenia. Ponadto pojawia się wiele przeszkód technicznych włączając w to wybór materiałów, sposób montażu instalacji na powierzchniach budynków oraz sposób zbioru alg i transfer energii na duże odległości. Ten innowacyjny projekt stanowi jednak zapowiedz nadchodzących rozwiązań uniezależniających nas od kopalnych źródeł energii.


Źródło: biofuelsdigest.com
KOMENTARZE
Newsletter