Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szybko działające antidotum na cyjanki odkryte
31.12.2007
Naukowcy z University of Minnesota Center for Drug Design we współpracy z Minneapolis VA Medical Center odkryli szybko działające antidotum na zatrucia cyjankami.
Antidotum to ma możliwośc ratowania życia tym, którzy są narażeni na działanie chemikaliów- zwłaszcza strażaków, pracowników przemysłowych i ofiar ataków terrorystycznych.

Obecnie stosowane antidotum ma działanie wolne i jest nieefektywne po przekroczeniu pewnego momentu zatrucia. Opracowany nowy rodzaj antidotum zaczyna działać w mniej niż trzy minuty i jest także bardziej skuteczne jeśli chodzi o przedział czasowy. Ważne jest aby dać więcej czasu na odtrucie, gdyż nie zawsze narażony na działanie cyjanków znajduje się w pobliżu szpitala. Antidotum zostało przetestowane na zwierzętach i okazało się wyjątkowo efektywne. Naukowcy maja nadzieję rozpocząć próby kliniczne z udziałem ludzi w ciągu najbliższych trzech lat. Antidotum jest ponadto unikatowe, a to ze względu na możliwość podania doustnego, w odróżnieniu od aktualnie podawanych dożylnie i może zostać zaaplikowane przed wystawieniem na działanie chemikaliów. Cyjanki sa gwałtownie działającymi toksynami hamującymi oddychanie komórkowe poprzez uniemożliwienie wykorzystania obecnego w organizmie tlenu. Oznacza to gwałtowne zaprzestanie fundamentalnych biochemicznych procesów życiowych. Do symptomów zatrucia cyjankami należą bóle i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, obniżenie pulsu, nienaturalne bicie serca, wymioty, zamroczenie, konwulsje, śpiączka a nawet śmierć. Uratowani od śmierci po zatruciu wykazują krótkotrwałe zaburzenia pamięci oraz rozwój objawów zbliżonych do Parkinsona. Ponieważ cyjanki występują w napoczętych owocach, niektórych trawach i innym pożywieniu organizm posiada naturalne mechanizmy do detoksykacji niewielkich ilości z diety. Nowe antidotum bierze udział w naturalnym szlaku detoksykacji przez dostarczenie naturalnych substancji używanych w przemianach cyjanków w nietoksyczne tiocyjany.

Źródło: www.sciencedaily.com, adapted from materials provided by University of Minnesota
KOMENTARZE
Newsletter