Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy zarejestrowana w UE
29.09.2006
W Europie i Polsce zarejestrowano pierwszą szczepionkę zapobiegającą rakowi szyjki macicy.
Skierowana jest ona przeciwko czterem najczęstszym typom wirusa HPV, w tym - dwóm wywołującym ten nowotwór - poinformował we wtorek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, wenerolog i immunolog, prof. Sławomir Majewski.

Przyczyną raka szyjki macicy są głównie określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), atakujące błony śluzowe narządów płciowych. To wirus bardzo rozpowszechniony. Przenosi się m.in. w czasie kontaktów seksualnych. Szacuje się, że w pewnym momencie życia zakaża się nim ponad połowa dorosłych.

Od tego momentu do rozwoju raka inwazyjnego mija kilka lat. Dzięki badaniom cytologicznym dość łatwo jest wykryć chorobę w stadium pełnej uleczalności. Mimo tego w Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada około 4 tysięcy kobiet. Dwa tysiące corocznie umiera, bo za późno zdiagnozowano u nich chorobę. Lekarze uważają, że Polki niechętnie chodzą na badanie, a do klinik trafiają najczęściej w zaawansowanym stadium choroby.

Zarejestrowana w Europie szczepionka zapobiegająca temu rakowi "skierowana jest przeciwko czterem najczęstszym typom wirusa HPV, w tym - dwóm najbardziej złośliwym i dwóm, które występują bardzo często i wywołują łagodne zmiany na szyjce macicy i na zewnętrznych narządach płciowych" - powiedział prof. Majewski.

Szczepionka jest typowo profilaktyczna. "Podobnie jak przy szczepionce przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B, gdy się ją wstrzyknie przed kontaktem z prawdziwym wirusem, powoduje ona powstanie przeciwciał w organizmie człowieka - wyjaśnia profesor Majewski. - Gdy człowiek spotka się z wirusem podczas kontaktu płciowego lub w inny sposób, przeciwciała neutralizują i unieszkodliwiają wirusa".

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16-26 lat.

Dotychczasowe badania kliniczne wykazały stuprocentową skuteczność szczepionki - podkreślił prof. Majewski.

Mówiąc o raku szyjki macicy zapomina się często, że wirusa HPV przenoszą także mężczyźni, i że także u nich występują zmiany chorobowe. "Szczepionkę można stosować także u chłopców. W ich przypadku szczepienie zapobiegnie zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych" - podkreślił immunolog.

W trwających około dziesięciu lat pracach nad szczepionką wzięło udział ponad 20 tys. kobiet w wieku 16 - 26 lat, w tym - blisko 400 Polek. Badania kliniczne skuteczności szczepionki prowadzono w 13 krajach. Uczestniczyły w nich ośrodki ginekologiczne z Warszawy, Krakowa, Białegostoku i Poznania.

W polskich aptekach szczepionka powinna się pojawić w listopadzie. "Jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztowała. Prawdopodobnie około kilkuset złotych" - powiedział prof. Majewski. Dodał, że do uzyskania odporności potrzebne są trzy szczepienia.

Źródło: PAP
KOMENTARZE
Newsletter