Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szansa na produkcje biomasy z glonów morskich
14.07.2010
Do niezwykle ciekawego, międzynarodowego projektu przystąpił razem z partnerami ze Szwecji Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki", zrzeszający samorządy z Trójmiasta i okolic.
Przedstawiciele KZG planują w przyszłości produkować gaz z glonów, pozyskiwanych z przybrzeżnej strefy Bałtyku.

Statut Związku określa jego podstawowe zadania. Są to: zaopatrzenie miast i gmin w wodę, odbiór i oczyszczanie ścieków, centralne ogrzewanie, gospodarka odpadami, informacja i edukacja ekologiczna oraz szeroko rozumiana ochrona środowiska - powietrza, wód, gruntów i przyrody. W tym zakresie Związek wykonuje zadania publiczne w zastępstwie gmin i koordynuje ich działania. Finansowanie Związku opiera się na składkach gmin wnoszonych proporcjonalnie do liczby mieszkańców, dochodach z własnej działalności gospodarczej w zakresie użyteczności publicznej oraz dotacji rządowych i pozarządowych.

Liderem projektu jest szwedzki Trelleborg, najbardziej zainteresowaną i zaangażowaną w prace gminą z ramienia związku jest z kolei Sopot. Współpracują też naukowcy z Instytutu Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Sopoccy samorządowcy gościli już razem z pracownikami UG na pierwszym spotkaniu organizacyjnym w Trelleborgu.

Kurort ze współpracy ze Szwedami wynieść może wiele korzyści. Konstruowane jest m.in. specjalne urządzenie, które byłoby w stanie skutecznie oczyszczać wodę przy plażach z glonów.

Tymczasem tego typu roślinność nie tylko nieestetycznie wygląda, odstraszając turystów od morskich kąpieli, lecz niektóre jej gatunki - sinice - są groźne dla zdrowia i powodują zakaz wchodzenia do wody. Utrudniają ponadto sprzątanie plaży - w przypadku, gdy dłużej leżą na piasku, gniją, wytwarzając szkodliwe bakterie.

„Projekt, w którym uczestniczymy, trwać będzie trzy lata.” - mówi Elżbieta Turowiecka- ”Wykonane zostaną m.in. analizy, jakie ilości glonów opłacałoby się dodawać do biomasy. Inną koncepcją jest wykorzystanie tych roślin do produkcji kompostu, trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy nie zawierają przypadkiem metali ciężkich.”
KOMENTARZE
Newsletter