Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spożycie probiotyków podczas ciąży zmniejsza ryzyko występowania otyłości u dzieci
22.02.2010
Biorąc probiotyki podczas ciąży kobiety mają niższe szanse, aby zachorować na cukrzycę, a tym samym ich dzieci są mniej narażone na otyłość.
Podwyższenie poziomu cukru we krwi podczas ciąży, czyli powstawanie cukrzycy „ciężarnych”, może być przyczyną rozwoju cukrzycy typu drugiego u tych kobiet, co w przyszłości może doprowadzić do zachorowania na otyłość oraz cukrzycę ich dzieci.

Ostatnie badania opublikowane w magazynie The British Journal Nutrition (BJN) wykazały, że spożycie probiotyków przez kobiety ciężarne może zmniejszyć ilość przypadków zachorowań na cukrzycę o 20%.

Naukowcy z Uniwersytetu w Turku (Wielka Brytania) twierdzą, że oprócz pozytywnego działania tych suplementów diety na organizm matki, liczba noworodków o masie przewyższającej normę widocznie obniżyła się.

Raakel Luoto oraz jego zespół do swoich badań zatrudnili 256 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Wybrane osoby zostały podzielone na kilka grup: grupę kontrolną, gdzie kobietom podawano placebo - substancję przypominającą probiotyk, lecz niewpływającą na stan fizjologiczny człowieka. W innej grupie badane osoby otrzymywały czynnościową żywność (probiotyki) nadzorowaną przez dietetyków. W diecie tych kobiet były obecne suplementy zawierające bakterię Lactobacillus rhamnosus GG (LGG, Valio) i Bifidobacterium lactis Bb12 (Chr Hansen).

Po 24 miesiącach badań stwierdzono, że częstość występowania cukrzycy ciężarnych u kobiet spożywających probiotyki zmniejszyła się o 13% w porównaniu do osób dostających placebo (36%).

Ponadto nie było zarejestrowano żadnych niepożądanych efektów ubocznych oraz przeprowadzone badania nie wpłynęły na czas trwania ciąży.

"Wyniki niniejszego badania wykazały, że probiotyki jako dodatki do codziennej diety kobiet w ciąży są bezpieczne i stanowią dobre rozwiązanie w walce z „metaboliczną epidemią,” - napisali naukowcy w magazynie BJN.


źródło: BJN
KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter