Spożycie nowej odmiany soi zwiększa produkcję kwasu omega-3 w organizmie ludzkim
Wprowadzenie nowych genów z innej rośliny oraz grzyba wzbogaciło olej sojowy w jeden z najważniejszych kwasów tłuszczowych omega - 3, czyli kwas eikozapentaenowy - EPA
Jedzenie ryb zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 prowadzi do zwiększenia odporności organizmu, zmniejszenia ryzyka chorób sercowych oraz nowotworowych. Dodatkowo sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układów pokarmowego i nerwowego. Kwasy EPA oraz DHA są wykorzystywane w leczeniu mukowiscydozy, łuszczycy (psoriasis), egzem, leczeniu liszaja rumieniowatego (toczeń) i innych chorobach skóry.
Kilka roślin, w tym soja, zawierają oleje wzbogacone w kwas alfa-linolenowego (ALA), który jest innym typem kwasów tłuszczowych omega-3. W organizmie ludzkim jest przekształcany w kwas stearidonowy (SDA), który następnie przechodzi w EPA. Jednak jest to proces zbyt długi i nieefektywny.
Badacze postanowili ominąć etap przemiany ALA w SDA dodając dodatkowe geny do materiału genetycznego soi. Wynikiem modyfikacji była produkcja dużej zawartości SDA w oleju tej rośliny, a tym samym spożywanie nowej odmiany soi zwiększyło ilość produkcji kwasu EPA w organizmie.
źródło: http://www.physorg.com
KOMENTARZE