Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sposób uprawy pokarmu dla kurcząt może znacznie wpłynąć na ekspresję genów
08.01.2010
Holenderskie naukowce w zeszłym miesiącu w magazynie „the British Journal of Nutrition” opublikowali swoje zaskakujące wyniki badań. Dotyczyły one wpływu wykorzystania pasz hodowanych w sposób ekologiczny lub konwencjonalny na ekspresję
Astrid de Greeff naukowiec z Centrum Badawczego Zwierząt w Lelystadzie powiedziała, że odkrycie dużej różnicy pomiędzy ekspresją genów u kur spożywających pasze z upraw ekologicznych do tych, co były karmione z konwencjonalnych było niemałym zaskoczeniem. Dodała, że szokującym było stwierdzenie niezgodności aż 49 genów w komórkach kur otrzymujących pokarmy różnego pochodzenia.

De Greef oraz jej zespół przeprowadzili szereg badań na dwóch pokoleniach kur karmionych paszą z upraw ekologicznych oraz tych, co dostawały pokarm z hodowli konwencjonalnych. Następnie naukowcy izolowali RNA z poszczególnych genów. Odcinki RNA pobrane z komórek kur karmionych ekologiczną paszą oznaczono kolorem zielonym, natomiast RNA z drugiej grupy zwierząt miał barwę czerwoną. Po umieszczeniu badanych próbek na płytkę do testu micro-array porównano te odcinki RNA ze znanym genomem kur, który już wcześniej znajdował się na płytce. W wyniku analizy stwierdzono znaczną różnicę w ekspresji genów u poszczególnych grup badanych zwierząt.

Według de Geef, zróżnicowana ekspresja 49 genów spośród 20 tys. całkowitego genomu kurcząt może wydawać się subtelną. Ponadto 7 z nich są zaangażowane w biosyntezę cholesterolu, gdzie uczestniczy tylko 30 genów.

Kury dostające pokarm z upraw ekologicznych miały dużo większą ekspresję genów odpowiedzialnych za produkcję cholesterolu niż osobniki karmione paszą hodowaną w tradycyjny sposób. Natomiast wzrostu poziomu cholesterolu we krwi badanych zwierząt nie stwierdzono. Jeszcze nie wiadomo, jaki wpływ ma podwyższony stopień ekspresji genów na funkcje biologiczne zwierząt lub spożywających je ludzi. Cholesterol jest materiałem budulcowym dla wielu substancji organicznych, np. hormonów.


źródło: Wageningen University
KOMENTARZE
Newsletter