Chen i wsp. z Chińskiego Uniwersytetu w Hong-Kongu rozwinęli nową technikę, którą nazwali czułą na metylację - zależną od enzymów reakcją PCR w czasie rzeczywistym. łączy ona real-time PCR oraz enzym, który tnie niemetylowane DNA. Dzięki tej metodzie Chen był w stanie wyodrębnić jedynie zmienione, metylowane DNA.
By zbadać zależność pomiędzy zmienionym RASSF1A a HCC, zespół Chana przeprowadził dwa badania, w które zostali włączeni pacjenci z HCC. W pierwszym, połączyli w pary 63 pacjentów HCC lub z przetrwałym nosicielstwem HBV z 30 zdrowymi ochotnikami. Wykryli hipermetylowane sekwencje genu RASSF1A u 93% pacjentów z HCC, 58% nosicieli HBV. Co bardzo ważne, nie wykryli tej zmiany u żadnego ze zdrowych ochotników. Średnia ilość genu u osób z HCC wynosiła 770 kopii/mililitr, a dla pacjentów z HBV 118 kopii/mililitr.
W drugim badaniu, naukowcy przyjrzeli się bliżej 22 parom dobranych wg. płci oraz wieku pacjentów, którzy włącznie zostali w program oceny ryzyka wystąpienia HCC, w którym wzięto pod uwagę 1 018 nosicieli HBV. Dla 22 nosicieli HBV, którzy w efekcie nosicielstwa rozwinęli HCC znaleziono znamienny wzrost ilości RASSF od momentu wykrycia nosicielstwa do momentu diagnozy nowotworu. W opozycji do tego, odkryto, iż nie ma istotnych zmian w takim samym okresie czasu w przypadku pacjentów, którzy nie zachorowali na nowotwór.
Źródło: GEN
KOMENTARZE