Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sposób na wczesną diagnozę raka wątroby
19.09.2007
Naukowcy odkryli nową technikę poszukiwania we krwi markerów mogących pomóc wykryć raka wątroby we wczesnym stadium jego rozwoju. ponadto test może tez umożliwić przewidywanie jak pacjent odpowie na zastosowane leczenie.


Badacze wiedzieli wcześniej, że DNA komórek nowotworowych HCC nie posiadają funkcjonalnej kopii genu RASSF1A, co spowodowane jest hipermetylacją. Swoiste w stosunku do metylacji PCR, niestety niszczy około 85-93% DNA w próbce krwi. Wraz z faktem, iż nowotworowe DNA obecne jest jedynie w niskich stężeniach we krwi pacjentów z nowotworem w początkowym stadium rozwoju, metoda ta nie jest wystarczająco czuła by wykryć zmienione RASSF1A we krwi.


Chen i wsp. z Chińskiego Uniwersytetu w Hong-Kongu rozwinęli nową technikę, którą nazwali czułą na metylację - zależną od enzymów reakcją PCR w czasie rzeczywistym. łączy ona real-time PCR oraz enzym, który tnie niemetylowane DNA. Dzięki tej metodzie Chen był w stanie wyodrębnić jedynie zmienione, metylowane DNA.

By zbadać zależność pomiędzy zmienionym RASSF1A a HCC, zespół Chana przeprowadził dwa badania, w które zostali włączeni pacjenci z HCC. W pierwszym, połączyli w pary 63 pacjentów HCC lub z przetrwałym nosicielstwem HBV z 30 zdrowymi ochotnikami. Wykryli hipermetylowane sekwencje genu RASSF1A u 93% pacjentów z HCC, 58% nosicieli HBV. Co bardzo ważne, nie wykryli tej zmiany u żadnego ze zdrowych ochotników. Średnia ilość genu u osób z HCC wynosiła 770 kopii/mililitr, a dla pacjentów z HBV 118 kopii/mililitr.

W drugim badaniu, naukowcy przyjrzeli się bliżej 22 parom dobranych wg. płci oraz wieku pacjentów, którzy włącznie zostali w program oceny ryzyka wystąpienia HCC, w którym wzięto pod uwagę 1 018 nosicieli HBV. Dla 22 nosicieli HBV, którzy w efekcie nosicielstwa rozwinęli HCC znaleziono znamienny wzrost ilości RASSF od momentu wykrycia nosicielstwa do momentu diagnozy nowotworu. W opozycji do tego, odkryto, iż nie ma istotnych zmian w takim samym okresie czasu w przypadku pacjentów, którzy nie zachorowali na nowotwór.


Źródło: GEN
KOMENTARZE
Newsletter