W badaniach przeprowadzonych przez Wenyuan Shi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dowiedziono że odpowiednio skonstruowane peptydy o właściwościach bakteriobójczych wykazywały bardzo wysoką skuteczność działania względem Streptococcus mutans.
Drobnoustrój zastosowany w badaniach nie został wybrany przypadkowo. Streptococcus mutans to ziarniak gramdodatni - główna przyczyna rozwoju próchnicy.
Naukowcy postawili sobie za cel opracowanie antybiotyku, który dzięki selektywnemu działaniu wyeliminuje S.mutans, nie zabijając jednoczesnie flory bakteryjnej chroniacej przed groźnymi infekcjami jamy ustnej
Potencjalny "lek na próchnicę" powstał z połączenia związku, który specyficznie rozpoznaje komórki S. mutans, z antybiotykiem o szerokim spektrum działania - Nowispiryną G10, niszczącą błony komórek bakteryjnych.
Nowy lek zabijał S. mutans hodowane w płynnych pożywkach oraz rosnące w postaci biofilmu, nie wyrządzając jednocześnie szkody innym bakteriom żyjącym w jamie ustnej.
Jak komentuje Shi, podawanie nowego leku jednorazowo lub w regularnych odstępach czasu pomoże wytępić S. mutans i umożliwi przetrwanie nieszkodliwych bakterii. Zdaniem badacza, ryzyko, że S. mutans uodpornią się na nowy lek jest minimalne.
Więcej informacji na ten temat zamieszcza pismo "Antimicrobial Agents and Chemotherapy".
KOMENTARZE