Ścieki, które produkują elektryczność i słodką wodę?
Międzynarodowa grupa badaczy z Chin i USA przeprowadziła proces, dzięki któremu można usunąć 90 procent jonów soli z wody brachicznej bądź wody morskiej. Wykorzystali w tym celu elektryczność wyprodukowaną przez bakterie naturalnie występujące w ściekach.
Naukowcy z Tsinghua University w Pekinie modyfikując biologiczne ogniwo paliwowe (MFC – microbial fuel cell) zdołali oczyścić wodę z soli. W zwykłym MFC, działającym podobnie jak bateria, znajdują się dwie elektrody- dodatnia i ujemna. Każda elektroda znajduje się w oddzielnej komorze. W jednej znajdują się ścieki a w drugiej zwykła woda. Mikroorganizmy naturalnie występujące w ściekach konsumując substancje organiczne produkują protony. Na skutek nadwyżki protonów między elektrodami następuje przepływ jonów oraz tworzy się napięcie, a tym samym prąd. W celu odsolenia wody badacze zainstalowali dodatkową komorę pomiędzy już istniejącymi i umieścili w niej wodę morską/brachiczną. Sól rozpuszczona w wodzie tworzy jony dodatnie i ujemne. Umiejscawiając dodatkową komorę między elektrodami wykorzystali napięcie między nimi. Uzyskali taki efekt, że jony dodatnie soli wędrowały w stronę elektrody naładowanej ujemnie, a jony ujemne wędrowały w stronę elektrody naładowanej dodatnio. Tym sposobem zmniejszało się stężenie ogólne jonów w wodzie morskiej bądź bachicznej.
Dodatkowo umieścili specjalne membrany półprzepuszczalne. Membrany – dodatnia i ujemna, znajdowały się pomiędzy częścią centralną ogniwa a jego częściami zewnętrznymi zapewniając specyficzność. Membrany te pozwalały na przepuszczanie jedynie jonów dodatnich lub ujemnych na zewnątrz w stronę elektrod zapobiegając przepływowi jonów do wnętrza komory odsalającej.
Niestety w miarę trwania procesu odsalania wody w centralnym ogniwie przewodnictwo wody i stopień odsolenia spada. Jest to powód, dla którego odsolenie wody jest niecałkowite i wynosi 90 procent. Jednakże 90 procent odsolenia wody morskiej (35 g soli w litrze) daje wodę o stężeniu jedynie 3,5 g/l a odsolenie wody brachicznej (5 g soli w litrze) daje wodę o stężeniu soli jedynie 0,5 g/l.
Celem naukowców było pokazanie, ze mikroorganizmy są w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby przekształcić wodę słoną w wodę pitna. Dotychczas, by uzyskać 3 ml wody pitnej, potrzebne było aż 200 ml sztucznych ścieków (roztwór kwasu octowego). Jest to dowód na działanie ich koncepcji, a dzięki optymalizacji może być zastosowany na większą skalę.
Źródło: innovations-report.com
KOMENTARZE