Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Róża damasceńska – królowa róż i jej luksusowe właściwości
Róża damasceńska – królowa róż i jej luksusowe właściwości
Róża damasceńska posiadająca mnóstwo cennych właściwości od wielu lat jest używana przez producentów kosmetyków. Oprócz otulającego zapachu i pięknych kwiatów posiada cudowne właściwości, które wykorzystuje się w produkcji preparatów kosmetycznych. Ceniona za swe właściwości wykorzystywana jest także w farmacji.

 

 

Pochodzenie

Róża damasceńska powstała ze skrzyżowania róży francuskiej oraz róży piżmowej. Uprawiana jest u Wybrzeży Morza Śródziemnego, choć najwięcej ziem uprawnych róży damasceńskiej można spotkać w Bułgarii. Jest rośliną uprawną, więc nie spotkamy jej dziko rosnącej. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza oraz umiarkowanych temperatur. Płatki róży zbierane są ręcznie tuż przed wschodem słońca. W jej płatkach możemy znaleźć karoten i witaminy B, C oraz K.

 

Właściwości róży damasceńskiej:

- antyseptyczne i przeciwzapalne;

- dodające blasku zmęczonej, poszarzałej cerze;

- regenerujące;

- wzmacniające naczynia krwionośne, jednocześnie zmniejszając zaczerwienienia twarzy;

- anti-aging poprzez wygładzenie zmarszczek oraz wzmocnienie włókien kolagenowych;

- hamujące wydzielanie serum;

- przyspieszające gojenie się blizn.

 

Olejek różany

Najbardziej popularnym wytworem kosmetycznym z róży damasceńskiej jest olejek powstający w procesie destylacji bądź ekstrakcji. Do powstania jednego litra olejku zużywa się aż 5 ton płatków róży, co wyjaśnia jego wysoką cenę. W olejku możemy znaleźć m.in. geraniol, eugenol oraz flawonoidy. Polecany osobom z każdym typem skóry, ale przede wszystkim borykającym się ze zmianami trądzikowymi, bliznami czy przebarwieniami.

 

Woda różana

Równie popularnym wytworem z róży damasceńskiej jest woda różana. Powstaje w procesie destylacji parą wodną. Świetnie tonizuje skórę, dodaje blasku poszarzałej cerze, a także wygładza włosy. Nadaje się dla każdej cery, bo nie narusza bariery hydrolipidowej skóry.

 

Aromaterapia

Właściwości aromaterapeutyczne olejku znane są od dawna. Olejek ten pozwala pozbyć się stresu oraz depresji. Wpływa także na równowagę hormonalną. Przygotowanie „parówki” na twarz z dodatkiem olejku z róży damasceńskiej w większości przypadków pozwala pozbyć się bólu głowy oraz migreny.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter