W Rosji rządowy program rozwoju produkcji biopaliw rozpoczął się z początkiem tego roku. Plan polega nie tylko na wybudowaniu nowych fabryk, ale również modernizowaniu starych. Jak informuje Alexei Ablayev dyrektor Izby Biopaliw, niektóre z fabryk mogą produkować etanol z odpadów drzewnych, takich jak na przykład trociny lub z upraw polowych, na przykład z pszenicy. Naukowcy zakończyli już badanie nad technologią produkcji etanolu z odpadów drzewnych, które są bardziej efektywne w porównaniu z uprawami polowymi również wykorzystywanymi do produkcji biopaliw.
Około 30 fabryk produkujących bioetanol z surowców nie żywnościowych zaczęło bankrutować razem z upadkiem Związku Radzieckiego. Było to skutkiem wysokich kosztów technologii. Minister Rolnictwa uważa, że wzrost cen, który niektórym wiąże się z produkcją biopaliw nie grozi Rosji, gdyż 20 mln hektarów gruntów stoi odłogiem.
Jeżeli etanol nie zostanie wyeksportowany z Rosji to każdy litr zostanie obłożony akcyzą w wysokości 26 rubli, czyli 0,71 euro.
Źródło:
Biofuels Internationa; KIB
KOMENTARZE