Rośnie nacisk na wykorzystanie celulozy w produkcji biopaliw
Duńskie oraz chińskie firmy nawiązały ścisła współpracę w celu stworzenia preparatu enzymatycznego pomagającego uzyskać bioetanol z biomasy zawierającej celulozę.
Firmy mają nadzieję wprowadzić wydajną technologię już w przyszłym roku. Zaistnieje wtedy możliwość wykorzystania 200 milionów ton biomasy, powstającej rok rocznie w Chinach, z której można wyprodukować 55 milionów ton bioetanolu, powstałego w wyniku redukcji celulozy.
W procesie technologicznym niezbędne będzie zastosowanie dodatkowo preparatu enzymatycznego. W tej chwili szacuje się, że aż 20 ton tego środka będzie potrzebne do wyprodukowania 50 – 100 milionów ton etanolu. Novozymes oczywiście będzie prowadził badania w celu zwiększenia wydajności produktu enzymatycznego, co wpłynie pozytywnie na opłacalność i efektywność procesu produkcji biopaliwa.
Należy dodać, iż wykorzystanie biomasy zawierającej celulozę i nadającej się do produkcji bioetanolu byłoby opłacalne nie tylko w Chinach. Na przykład, w Kanadzie istnieje możliwość wykorzystania drewna sosnowego w celu produkcji biopaliwa. Wiele drzew z tego gatunku nie nadaje się do wykorzystania w przemyśle z powodu plagi chrząszczy, niszczących strukturę drewna. W związku z tym w Vancouver (British Columbia) również trwają badania nad procesem rozkładu celulozy. Nakłady na te badania wynoszą aż 8,8 miliona dolarów.
Motorem napędzającym działania jest rosnący problem cen żywności oraz rosnący popyt na paliwo. Jak do tej pory, w produkcji bioetanolu najważniejszym źródłem biomasy są rośliny uprawne jak kukurydza, pszenica. Skupowane one są po ustalonych cenach bez względu na jakość, co powoduje, iż produkcja tych roślin na rynek spożywczy jest nieopłacalna. Wynikiem tego jest mała ilość zbóż o wysokiej jakości oraz ich wysoka cena. Możliwość wydajnego użycia odpadów roślinnych spowodowałaby unormowanie się cen żywności oraz łatwiejszy dostęp do substratów niezbędnych w produkcji biopaliw.
Źródło: www.checkbiotech.org
KOMENTARZE