Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rośliny odporne na stres solny
09.07.2009
Silne zasolenie gleby prowadzi do znacznego obniżenia wydajności plonów. Jest to obecnie problem globalny. Z pomocą w jego rozwiązaniu może przyjść biotechnologia roślin.
W najnowszym numerze „The plant cell” zamieszczono artykuł autorstwa Inge S. Møller i współpracowników opisujący wyniki prób genetycznej modyfikacji rzodkiewnika celem uzyskania zwiększonej oporności roślin na zasolenie.

Projekt powstał na podstawie obserwacji naturalnego procesu wykorzystywanego przez rośliny do ograniczania transportu soli do ich części nadziemnych. W badaniach skupiono się na genie błonowego transportera jonów sodu (Na+) - HKT1;1. Jego zwiększona ekspresja ograniczona do komórek otaczających wiązki ksylemu korzeni prowadzi do akumulacji Na+ w organach podziemnych, zabezpieczając tym samym komórki pędu przed zbyt dużym stężeniem NaCl.

Choć jonowe pompy błonowe od dawna były celem badań naukowców zainteresowanych stresem solnym, to nowością prezentowanych eksperymentów jest wybiórcza, komórkowo-specyficzna ekspresja genów tych białek.

Poznanie mechanizmów przenoszenia jonów w korzeniach roślin może mieć również znaczenie przy manipulacji transportem substancji odżywczych i w fitoremediacji. Obecnie trwają próby przeniesienia wyników uzyskanych na roślinie modelowej na gatunki o znaczeniu gospodarczym (ryż i jęczmień).


Źródło: “The plant cell”
KOMENTARZE
Newsletter