Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Purpurowe pomidory z antocyjanami
27.10.2008
Zmodyfikowane genetycznie pomidory bogate w antocyjany przyczyniają się do przedłużenia życia podatnych na nowotwory myszy.
GM pomidory zostały utworzone poprzez dodanie do nich dwóch genów (Delila i Rosea10) z kwiatów lwiej paszczy. Antocyjany należące do grupy flawonoidów, będącymi przeciwutleniaczami, nadały pomidorom charakterystyczny purpurowy kolor.


Dwa wyizolowane geny, odpowiedzialne za pigmentacje kwiatów, okazały się idealne do produkcji antocyjanów po wprowadzeniu do innych roślin.  Związki te występują w wielu owocach takich jak np. jeżyny czy borówki. Chemiczne badania ujawniły, że purpurowy pomidor ma bardzo wysoką przeciwutleniającą aktywność, prawie trzykrotnie wyższą w porównaniu z naturalnymi owocami.

Naukowcy karmili proszkiem, otrzymywanym z purpurowych pomidorów, myszy z brakującym genem P53, który pomaga w ochronie przed rakiem. Żywotność tych myszy wynosiła srednio 182 dni w porównaniu do 142 dni dla myszy pozbawionych genu ale karmione standardową dietą. Są to jednak dopiero wstępne badania, jest jeszcze wiele do zrobienia przed rozpoczęciem doświadczeń na ludziach - podkreślają autorzy


Wyniki zostały opublikowane w wydaniu  "Nature Biotechnology" z dnia 26 października

oprac.: Bartłomiej Borkowski
KOMENTARZE
Newsletter