Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w kontrolowaniu uwalniania leków w organizmie
23.01.2007
Współpraca pomiędzy French National Centre for Scientific Research (CNRS), University of Toulouse i chemiczną firmą Isochem, zaowocowała odkryciem nowych procesów syntezy biodegradowalnych polimerów, które mogą być używane do rozprowadzania leków w organizmie, zastępując konwencjonalne tabletki, kapsułki czy syropy.

Zaletą tych polimerów jest to, że mogą one bez trudu rozłożone w organizmie przez wodę, co może się stać w ciągu tygodnia, miesiąca czy nawet sześciu miesięcy, wydzielają przy tym tylko potrzebną ilość substancji i w ten sposób usuwają potrzebę powtarzania zastrzyków czy przyjmowania tabletek.
Niektóre polimery (np. poliestry) są już używane jako rozczynniki farmaceutyczne, ale jest to limitowane przez ilość substancji aktywnych, z którymi mogą być łączone. Naukowcy poszukiwali sposobu na zwiększenie ilości potencjalnych cząsteczek leczniczych, których rozprowadzanie można by kontrolować za pomocą polimerów.
Jednym z takich polimerów są O- carboksy anhydrydy . Tradycyjne metody przygotowania polimerów obejmują kilkunasto godziną rekację w temperaturze 140-160 0C, podczas gdy metody nowoczesne to tylko kilka minut w 25 0C.
Naukowcy szukają teraz firmy, która zacznie produkcję na skalę przemysłową, ale nie chcą zdradzić szczegółów.
Źródło: in-Pharma Technologist
Oprac. Katarzyna Kopańska
KOMENTARZE
Newsletter