Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekt UE zwiększa możliwość prognozowania efektów leczenia HIV
23.10.2007
Europejscy i izraelscy badacze pracują razem nad opracowaniem systemu klinicznego zarządzania podawaniem leków i łączeniem leków podawanych pacjentom z HIV, co jest częścią projektu finansowanego ze środków UE.


Celem projektu EuResist, finansowanego ze środków szóstego programu ramowego UE (6PR), jest wyposażenie klinicystów w narzędzia potrzebne do przewidywania reakcji pacjentów z HIV na leczenie przeciwretrowirusowe.

Obecnie zarażenie wirusem HIV nie oznacza już wyroku śmierci: liczba zatwierdzonych sposobów leczenia rośnie z roku na rok. Jednak zdaniem ekspertów wirus staje się odporny na coraz większą liczbę leków i wytwarza nowe szczepy. Aby zapewnić skuteczność leków przeciw HIV, trzeba stosować połączenie lub "koktajl" leków w zależności od rozwoju wirusa u danego pacjenta oraz w miarę zmieniania się odporności na leki.

- Monitorowanie historii leczenia i rozwoju samego wirusa ma zasadnicze znaczenie dla skutecznej opieki nad pacjentem - mówi Boaz Carmeli, dyrektor ds. ochrony zdrowia i nauk przyrodniczych w Laboratorium Badawczym IBM w Hajfie, które jest jednym z partnerów projektu. - Możliwość korzystania z wiedzy zgromadzonej w olbrzymim zbiorze danych pomoże lekarzom wziąć pod uwagę pacjenta, wirus, mutacje wirusa i obecne stadium choroby.

W projekcie zostanie wykorzystane innowacyjne podejście do przewidywania skuteczności terapii lekami przeciwretrowirusowymi przez opracowanie szeregu aparatów prognozowania, w tym modeli ewolucyjnych, wzajemnej eksploracji danych dotyczących informacji oraz wnioskowania na podstawie przypadków.

Klinicyści będą wtedy nareszcie mogli dobrać najlepsze leki i koktajle do leczenia pacjentów. Konsorcjum będzie korzystać z technologii integrującej informacje biomedyczne EuResist, aby zebrać dane z trzech głównych baz danych dotyczących HIV w Europie: ARCA we Włoszech, AREVIR w Niemczech i bazy danych szwedzkiego Wydziału Chorób Zakaźnych i Wirusologii Klinicznej Instytutu Karolinska.

Dane obejmują historie leczenia, informacje o reakcji na leczenie oraz sekwencję odpowiedniej części genomu HIV (genotyp). Uważa się, że powstały w wyniku tej pracy zintegrowany zbiór danych EuResist będzie największy na świecie.

- Jeżeli przyjrzymy się bliżej aktualnym wynikom badań krwi pacjenta, stadium rozwoju wirusa, historii chorób w rodzinie, rasie itd. - a następnie porównamy to z danymi dotyczącymi tysięcy ludzi leczonych na przestrzeni wielu lat, możemy zobaczyć, co zrobiono, co się sprawdziło, a co nie - zauważa profesor Maurizio Zazzi, koordynator naukowy EuResist i profesor mikrobiologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Sienie.

Na podstawie danych dotyczących takiej historii EuResist może przewidywać reakcję wirusa na określony koktajl. - Ta metoda nie tylko umożliwia poważne oszczędności kosztów, ale oznacza także, że szanse pacjenta na pomyślne leczenie nie zależą od indywidualnej wiedzy jego lekarza - dodał profesor Zazzi.

Szczególnie pożytecznym aspektem EuResist będzie interakcja w sieci. Lekarz może wprowadzić informacje dotyczące pacjenta i jego stanu, a następnie otrzymać podsumowanie tego, co wiadomo o tym konkretnym stadium rozwoju wirusa wraz z przewidywaniem, jaki rodzaj leczenia może pacjentowi pomóc.

Baza danych EuResist ma obecnie dostęp do informacji dotyczących ponad 17 000 pacjentów i - zdaniem partnerów projektu - jego dotychczasowe wyniki wskazują na ogromny 75-procentowy wskaźnik skuteczności.

Więcej informacji na stronie internetowej:
www.euresist.org.

Źródło: Cordis
KOMENTARZE
Newsletter