Swoją opinię opiera o doświadczenie długoletniej współpracy spółki z uczelniami wyższymi, w tym z Politechniką Gdańską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Jak wyjaśnia, kluczem do sukcesu jest tworzenie przez uczelnię programu uwzględniającego uwagi i wskazania partnera biznesowego. Taki program jest interesujący, ma walory praktyczne, a więc przyciąga studentów. Ci z kolei wiedzą, że im lepiej skończą studia, tym większą mają gwarancję przyszłej pracy i to w wyuczonym zawodzie. Pracodawca, wspierając uczelnie poprzez system stypendiów, dotacje lub wykłady specjalistów, zyskuje wykształcone kadry, przygotowane w dużym stopniu do wykonywanie konkretnej pracy niemal na stracie zawodowym. Prezes Olechnowicz na system stypendiów patrzy również długofalowo. Jest on zdania, że nawet jeśli taki student nie trafi później do jego firmy, to okres stypendium jest bardzo korzystną inwestycją. Ten sam młody człowiek, wchodząc później na rynek pracy z nowo zdobytą wiedzą staje się jej ambasadorem. Szef Grupy Lotos jest przekonany, ze inwestycja w młodych ludzi zawsze da wymierne korzyści, jak nie jego firmie, to innej firmie z branży, a przez to pośrednio naszemu społeczeństwu.
Z myślą o nowych pracownikach Lotos stworzył autorski program Kadra 2009. To rozwiązanie sprawdziło się przy uruchamianiu kolejnych instalacji nowej części rafinerii w Gdańsku i dało wymierne oszczędności: nowe miejsca pracy nie czekały na pracowników, ale obsadzane były już tymi przygotowanymi do profesjonalnego wykonywania powierzonych obowiązków. W 2010 r. spółka przystąpiła również do pomorskiego klastra Bio-Eco-Chem, który jest platformą wymiany wiedzy w dziedzinach biotechnologii, chemii, farmacji i ochrony środowiska. Celem współpracy jest tworzenie i realizacja innowacyjnych projektów oraz wykorzystywanie potencjału naukowego uczelni dla potrzeb gospodarki.
Grupa LOTOS jest także ważnym parterem przemysłowym w tzw. węglowym węźle wiedzy i innowacji "Collocation Centre - CC Poland Plus". Węzeł składa się z polskich instytucji, ośrodków akademickich i naukowo badawczych oraz przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z obszarze prac badawczych w perspektywie ich przyszłych wdrożeń w sektorze energetyki. Węzeł CC Poland Plus jest jednym z sześciu węzłów wchodzących w skład Wspólnoty Wiedzy i Innowacji KIC - InnoEnergy w obszarze zrównoważona energia, który obejmuje swoim zasięgiem praktycznie całą Europę. Polskie firmy i instytuty skupione w "węglowym węźle” skupiają się priorytetowo na rozwoju czystych technologii węglowych, w tym między innymi na zwiększeniu efektywności i redukcja emisji gazów, procesach zgazowania węgla, a także na synergii jądrowo-węglowej. Jak zaznacza prezes, ochrona środowiska to dla Lotosu jeden z priorytetów działania. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa wydała blisko pół miliarda złotych na inwestycje proekologiczne.
Warto dodać, że sam prezes Olechnowicz jest aktywnym członkiem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, które wyraża opinie obu środowisk w sprawach gospodarki i nauki oraz w sprawach o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości kraju.
Źródło: Artykuł opracowany na podstawie wywiadu prezesa Grupy Lotos Jana Olechnowicza dla PAP z dn. 24.01.2011 r.
Pełny materiał - link
Oprac.: Justyna Grzelak
KOMENTARZE