Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Posadzono 50 milionów drzew w 24 godziny, żeby zmniejszyć skutki dotkliwego smogu w Indiach
Posadzono 50 milionów drzew w 24 godziny, żeby zmniejszyć skutki dotkliwego smogu w Indiach
Ze smutnego tematu wycinania Puszczy Białowieskiej przeskakujemy do informacji zdecydowanie bardziej pozytywnej – sadzenia drzew. Mieszkańcy Indii w lipcu tego roku w imię walki o zdrowe powietrze posadzili 50 milionów drzew w 24 godziny. Jest to nowy rekord świata i inicjatywa zdecydowanie godna naśladowania.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Delhi znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Władze podejmują desperackie próby walki o zdrowie mieszkańców m. in. wprowadzając ograniczenia dotyczące ruchu ulicznego. Zagrożenie związane z zanieczyszczeniami nie ogranicza się jednak tylko do samej stolicy. Mieszkańcy Indii postanowili nie pozostać na nie obojętni dlatego w tegoroczny lipcowy poniedziałek ruszyła akcja sadzenia drzew w Urtar Pradesh.  Przedsięwzięcie z pewnością należy zaliczyć do udanych - wzięło w nim udział 800 tysięcy osób, które w 24 godziny posadziły 50 milionów drzew. Jest to oczywiście niekwestionowany rekord, który poprzednio należał do mieszkańców Pakistanu. 3 lata temu posadzili oni ponad 847 tysięcy drzew.

W tym temacie również możemy się czymś pochwalić. W ramach projektu ENO Programme Association “100 milionów drzew do 2017 roku” wiele polskich Nadleśnictw postanowiło wziąć udział w kampanii odnowieniowo – zalesieniowej.

ENO Programme Association z Finlandii to międzynarodowa wirtualna szkoła i sieć na rzecz zrównoważonego rozwoju, która swoją działalność rozpoczęła w 2000 roku. Od tego czasu do ich programu przystąpiło ponad 10 tysięcy szkół w 157 krajach. W 2012 roku w Rio podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych środowisko ENO Programme Association podjęło myśl, aby do 2017 roku szkoły posadziły 100 milionów drzew. Tak powstał program “100 milionów drzew do 2017 roku”, nad którym w Polsce sprawuje piecze Ministerstwo Środowiska, a jednostką koordynującą sadzenie drzew na terenie wszystkich nadleśnictw jest Centrum Informacyjne Lasów Państwowych (CILP). W okresie marzec-kwiecień 2016 roku w ramach projektu we wszystkich nadleśnictwach w Polsce posadzono 450 tysięcy drzew. Więcej informacji na temat programu "100 milionów drzew do 2017 roku" ENO Programme Association można znaleźć na stronie organizacji.

 

KOMENTARZE
Newsletter