Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska krajem reumatyków
16.10.2007
Na częste i doskwierające bóle stawów cierpi 9 mln Polaków, a prawie 1,2 mln zażywa codziennie leki na choroby reumatyczne. Często to ludzie młodzi, a nawet dzieci.
Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu w warszawskim Instytucie Reumatologii odbyła się konferencja prasowa "Oddajmy głos chorym".

Choroby reumatyczne bywają nazywane "samobójstwem na raty". Własny układ odpornościowy pacjenta atakuje i niszczy jego tkankę łączną - głównie kości, stawy i więzadła. Pojawiają się bóle zaatakowanych stawów połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem oraz podwyższoną temperaturą i ograniczeniem ruchów. Jednak objawy dotyczą także nerek, serca, naczyń krwionośnych, układu nerwowego czy błon śluzowych.

Mimo wielkiego rozpowszechnienia, przyczyny większości chorób reumatycznych nadal są niejasne. Można je leczyć tylko objawowo, przy czym najskuteczniejsze są tak zwane leki biologiczne. Na przeszkodzie w ich powszechnym wykorzystaniu stoją koszty - nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. 

Jak podkreślają specjaliści, problemy i koszty związane z chorobami reumatycznymi można by zmniejszyć wykrywając chorobę odpowiednio wcześnie i energicznie ją lecząc. W Polsce od wystąpienia pierwszych objawów choroby do podjęcia leczenia upływają średnio trzy lata, podczas gdy w Niemczech - trzy miesiące. Wczesne zastosowanie terapii, nawet kosztownych leków nowej generacji, może zapobiec powstaniu bolesnych i nieodwracalnych zmian w chrząstce i tkance kostnej stawów. Można w ten sposób zapobiec postępującej niesprawności i przewlekłym bólom, kalectwu i przedwczesnym zgonom. PMW


Źródło: PAP Nauka w Polsce
KOMENTARZE
Newsletter