Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska jest i będzie największym rynkiem energii wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej
12.07.2010
W związku z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na dostępne źródła energii wiatrowej w całej Europie, Polska znalazła się w centrum uwagi w Europie Środkowej i Wschodniej (Central & Eastern Europe - CEE) - podała firma doradcza Frost & Sullivan.
Globalne zapotrzebowanie na energię wciąż się zwiększa; zmiany klimatu wywołane rosnącą emisją CO₂ stają się jednym z najbardziej poważnych problemów dla świata. Źródła paliw kopalnych takich jak ropa czy gaz są ograniczone, co w wielu krajach powoduje poważne trudności w zabezpieczeniu dostaw energii. Zwiększona wydajność energetyczna połączona z naturalnymi źródłami energii stają się więc coraz bardziej istotne, ponieważ są szeroko dostępne i opłaca się je stale rozwijać na przyszłość.

„Pomimo tego, że Polska musi sprostać wielu wyzwaniom na rynku, to odnotowano tu najwyższy wzrost tego sektora w całym regionie, głównie dzięki dogodnym warunkom wiatrowym i atrakcyjnemu wsparciu ze strony państwa” - stwierdza Magdalena Dzięgielewska, analityk z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan.

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że z końcem czerwca bieżącego roku liczba zainstalowanych mocy w elektrownie wiatrowe w Polsce przekroczyła 1000 MW. Na tle Europy Zachodniej, ten wynik wprawdzie nie imponuje: jest równy liczbie zainstalowanych mocy w siłownie wiatrowe w Holandii pod koniec 2004 roku. Jednak na tle Europy Środkowo-Wschodniej wysuwa Polskę na pozycję lidera regionu.

Zachętą do inwestowania w farmy wiatrowe są dodatkowe mechanizmy wsparcia w postaci na przykład środków z Programów Operacyjnych. Na początku lipca bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego postanowiło zwiększyć pulę na Program Infrastruktura i Środowisko dla działania 9.4 „Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych”, o dodatkowe 112,4 milionów PLN.

Poza ochroną środowiska, farmy wiatrowe mają pozytywny wpływ na ekonomiczny i społeczny rozwój regionu, szczególnie dotyczy to obszarów rolniczych i mało zaludnionych. Generowane są dodatkowe przychody dla rolników, nawiązywana jest współpraca lokalnych przedsiębiorstw i władz zwiększająca dochody i podnosząca standard życia społeczności.

Podczas procesu budowy wiatraków cała infrastruktura, także linie energetyczne, są rozbudowywane. Powstają nowe miejsca pracy dla wielu zawodów - zarówno podczas budowy jak i przez cały czas funkcjonowania projektu.

Polska musi sprostać bardzo wysokim wymaganiom, jeśli chce osiągnąć założone na 2020 rok cele w zakresie odnawialnych źródeł energii. Trzeba będzie instalować od 863 MW do 1002 MW rocznie aż do roku 2020, aby osiągnąć pożądaną wydajność na poziomie 10,500-12,500 MW. Ponadto, według obliczeń European Wind Energy Association, wytwarzanie energii elektrycznej będzie musiało zwiększyć się z ponad 1TWh do 25.4-30.1TWh do 2020 roku.
KOMENTARZE
Newsletter