Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polsce grozi mięsny kryzys, czy można temu zaradzić?
22.04.2008
Branża mięsna jest największą gałęzią przemysłu rolno-spożywczego w Polsce. Na dzień dzisiejszy jest ona również najmniej rentowna.
Problemem są wysokie ceny mięsa i rosnący import taniego mięsa z zagranicy. Wejście w życie zakazu pasz GMO jeszcze pogorszy sytuację. Już teraz wiele firm z tej branży zaczyna mieć problemy.

Niepokojącym sygnałem jest już fakt, że w 2007 roku wielkość importu mięsa wieprzowego do Polski przekroczyła wielkość jego eksportu. Powodem był nie tylko mocny złoty, ale przede wszystkim wysokie na tle innych krajów ceny wieprzowiny w Polsce.

Wejście w życie zakazu pasz zawierających składniki modyfikowane genetycznie pogłębi ten kryzys. Dla branży mięsnej i drobiarskiej oznacza to drastyczny wzrost kosztów produkcji, bo dziś większość pasz zawiera tanią soję GMO.

Problemem jest również wielkie rozdrobnienie hodowli. Rozwiązaniem byłaby ich koncentracja. Dariusz Nowakowski, prezes Grupy Animex, największej firmy mięsnej w kraju podaje dla przykładu Danię, która w ciągu 30 lat zupełnie przeobraziła sektor mięsny. Dzięki koncentracji hodowli i przetwórstwa liczba ferm i zakładów mięsnych zmniejszyła się tam kilkakrotnie, co przy jednoczesnym wzroście produkcji zaowocowało wielkim wzrostem wydajności i jakości.

Już teraz szykują się przejęcia w branży mięsnej. Koncern mięsny Duda, który ostatnio też miał słabsze wyniki, chce wykorzystać tę sytuację do tanich przejęć. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy mięsnej Dudy zgodziło się na emisję do 9,6 mln walorów serii H. Zarząd wyjaśnia, że dzięki tej emisji spółka chce mieć zapewnione finansowanie na przyszłe akwizycje. Z pieniędzy zebranych z emisji (przy obecnym kursie byłoby to około 50 mln PLN) firma zamierza sfinansować nowe akwizycje. Spółkę interesują zwłaszcza średnie firmy o wielkości obrotów raczej przekraczającej 100 mln PLN rocznie, szczególnie te, które działają w obszarze wysokomarżowego przetwórstwa mięsnego.

Jak informuje prezes Maciej Duda: - „Prowadzimy wiele negocjacji w sprawie przejęć. Chodzi zarówno o spółki dystrybucyjne, jak i zajmujące się produkcją.” Nie ujawnia jednak kiedy można spodziewać się sfinansowania rozmów.

Duże znaczenie dla hodowców ma jednak decyzja rządu w sprawie ustawy o paszach. Marek Sawicki, minister rolnictwa, obiecał, że zakaz będzie uchylony. Czasu na to jednak zostało niewiele, bo jedynie trzy miesiące, a w Sejmie nie ma jeszcze projektu nowelizacji ustawy. .Możliwe, że projekt wyjdzie z resortu w przyszłym tygodniu.

Źródło: Puls Biznesu
KOMENTARZE
Newsletter