Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
POLDANOR: ruszyła kolejna biogazownia rolnicza
08.06.2010
Wczoraj w Nacławiu (woj. zachodniopomorskie) została uruchomiona kolejna fabryka do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy. Należy ona do polskiej firmy POLDANOR S.A.
Jest to już piąta biogazownia należąca do tej spółki. „Obecnie funkcjonują cztery o łącznej mocy ponad 4 MW, ta w Nacławiu jest naszą piątą inwestycją, w budowie są kolejne o łącznej mocy 2,3 MW. W latach 2011-13 planujemy budowę kolejnych sześciu o łącznej mocy ok. 7 MW. W rezultacie, prawie przy każdej naszej fermie hodowlanej powstanie biogazowni,”- powiedział portalowi wnp.pl Grzegorz Brodziak, prezes zarządu POLDANOR.

Surowcem do produkcji energii elektrycznej i ciepła na fabryce w Nacławiu jest obornik zwierzęcy, do którego są dodawane kiszonki kukurydziane, gliceryna oraz biomasa roślinna. Dzięki urządzeniom kontrolującym ilość oraz jakość tych substancji, można uzyskać największą wydajności procesu. Ponadto zapewnia to całkowity rozkład surowców w trakcie fermentacji mezofilnej. Jest to proces zachodzący w temperaturze 30-37 stopnia Celsjusza w ciągu 20 dni. Cała ta reakcja odbywa się w zamkniętych komorach, z których następnie jest wyciągany biogaz. Pomimo strat energetycznych wynikających z podgrzewania tych komór, fermentacja mezofilna posiada dodatni bilans energii.

Część energii elektrycznej jest wykorzystywana na technologiczne potrzeby biogazowni. Jest to wartość ok. 5-10% całkowitej energii wyprodukowanej w zakładzie. Kolejne 10-15% są zagospodarowane na utrzymanie trzody chlewnej. Pozostałe 75-85% przeznaczone na sprzedaż do sieci. Dodatkowo ciepło wytworzone na biogazowni rolniczej służy zarówno do procesów technologicznych zakładu, jak dla lokalnych odbiorców.

Planowana ilość biogazu produkowanego na biogazowni rolniczej w Nacławiu wynosi ok. 230 tys. m3 rocznie. Ponadto ok. 5,3 mln kW fabryka będzie wytwarzać energii elektrycznej, a energii cieplnej – ok. 5,9 mln kWh (kilo watt na godzinę).

„Budowa biogazowni rolniczych wynika z realizowanej przez nas misji. Jej bardzo istotnym elementem jest przyczynianie się do polepszania stanu środowiska w obszarze naszego działania, czyli w rolnictwie, poprzez wprowadzania nowoczesnych i przyjaznych dla otoczenia technologii. Zamierzamy budować kolejne biogazownie,” - powiedział prezes firmy POLDANOR.
KOMENTARZE
Newsletter