Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy polski lek na cukrzycę typu II w opracowaniu
13.10.2006
Prace nad pierwszym polskim lekiem w terapii cukrzycy typu II zyskały dofinansowanie w wysokości 7,5 mln zł na mocy umowy podpisanej w tym tygodniu w Ministerstwie Nauki.
Nad lekiem pracuje konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą Uniwersytety: Warszawski i Jagielloński, Akademia Medyczna w Gdańsku oraz firma Adamed -koordynator przedsięwzięcia.

Decyzją ministra rozwoju regionalnego, projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Trzy czwarte tej kwoty pochodzi z unijnych środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe pieniądze - z budżetu państwa na naukę.

Projekt realizuje konsorcjum naukowe o nazwie "Polski lek innowacyjny w terapii cukrzycy typu II oparty na mechanizmie oddziaływania poprzez receptor PPARgamma - badania przedkliniczne". Skupia ono około 30 naukowców.

Celem  jest opracowanie i doprowadzenie do momentu rozpoczęcia badań klinicznych polskiego, doustnego leku stosowanego w terapii cukrzycy typu II i związanych z nią zaburzeń metabolicznych - otyłości, nadciśnienia, angiopatii i
miażdżycy. 

Jest to pierwszy polski projekt leku innowacyjnego, prowadzony przez krajową firmę farmaceutyczną, począwszy od projektowania struktur potencjalnie aktywnych molekuł i ich syntezy, poprzez biologiczne badania przesiewowe prowadzące do wyselekcjonowania jednego związku, aż do jego badania ma zwierzętach według standardu GLP (Good Laboratory Practice).

Prace nad lekiem trwają już cztery lata. Zakończenie prac przedklinicznych zaplanowano na listopad 2008r. Następnie lek przejdzie badania kliniczne oraz procedury związane z wdrożeniem.

źródło: Goniec Medyczny

KOMENTARZE
Newsletter