Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza zatwierdzona dla ludzi szczepionka przeciwko ptasiej grypie
24.04.2007
W USA zatwierdzono pierwszą szczepionkę dla ludzi zabezpieczającą przed wirusem ptasiej grypy H5N1. Szczepionka będzie produkowana w USA, ale nie będzie dostępna komercyjnie.
Dysponować nią będą władze rządowe, które dopiero w razie potrzeby i realnego zagrożenia rozpoczną dystrybucję.


Śmiertelny dla ludzi szczep wirusa ptasiej grypy H5N1 nie przenosi się z człowieka na człowieka. Jest to odmiana wirusa grypy typu A powszechnie występująca u ptaków i rzadziej u świń. Do rozprzestrzenienia się wirusa dochodzi głównie w obrębie ptactwa oraz ewentualnie na drodze transmisji z zakażonych ptaków na człowieka. W przeciwieństwie do sezonowych zachorowań na grypę, charakteryzujących się różnym stopniem nasilenia objawów u ludzi, H5N1 jest znacznie bardziej zjadliwy, bardzo szybko się rozprzestrzenia i bardzo często prowadzi do zapalenia płuc i dysfunkcji wielu organów a w konsekwencji do śmierci. Co prawda W USA nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia H5N1, ale ok. 300 osób od 2003 roku zostało zainfekowanych w innych krajach, z czego ponad połowa zmarła.

Jeżeli doszłoby do takiej mutacji wirusa, która umożliwi mu przenoszenie się z człowieka na człowieka, odporność ludzi byłaby bardzo niska i następna globalna pandemia byłaby katastrofalna w skutkach.

Opracowana przez Sanofi Pasteur (oddział koncerny farmaceutycznego Sanofi-aventis group) szczepionka może stanowić pierwsze zabezpieczenie przed zakażeniem dopóki nie uda się przygotować bardziej specyficznej wersji skierowanej dokładnie przeciwko szczepowi wywołującemu pandemię.

Szczepionkę zatwierdzono w efekcie przeprowadzonych z pozytywnym rezultatem badań klinicznych, które w 2005 roku ukończył Narodowy Instytut Alergii i Chorób Infekcyjnych (USA).

W czasie trwania badań klinicznych szczepionka wykazała efektywną aktywność immunologiczną przeciwko H5N1 z jedynie łagodnymi efektami ubocznymi, do których zaliczono: ból w miejscu iniekcji, ból głowy, bóle mięśniowe, ogólne rozbicie i złe samopoczucie.

Szczepionka podawana była domięśniowo (90ug/ml), grupie 103 zdrowych osób dorosłych w przedziale wiekowym 18-64 lata.

45% badanych, po otrzymaniu szczepionki, wykształciło odpowiedź immunologiczną wystarczającą, żeby zredukować ryzyko zakażenia wirusem. U pozostałej grupy odpowiedź była słabsza, ale wystarczająca, żeby uchronić przed ostrymi objawami infekcji i zredukować prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci.


Źródło: www.medicalnewstoday.com
KOMENTARZE
Newsletter