Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pełnoziarniste pieczywo ryżowe nie obniża stężenia glukozy we krwi
16.07.2009
Żywność zawierająca błonnik zyskała powszechną aprobatę, a jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka wydaje się nie ulegać dyskusji. Jak się jednak okazuje sprawa nie jest aż tak oczywista i prosta do udowodnienia.
Błonnik cieszy się dobrą renomą wśród dietetyków i konsumentów. Uważa się, że sprzyja on m. in. obniżeniu poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. Jego doskonałym źródłem są zboża, wśród których poczesne miejsce zajmuje ryż, obfitujący w rozpuszczalną formę tego składnika, występującego głównie jako beta-glukan i arabinoksylany.

Grupa szwedzkich badaczy założyła, że pełnoziarniste pieczywo ryżowe, w przeciwieństwie do pieczywa białego, obniża poposiłkowe stężenie glukozy we krwi oraz tempo opróżniania żołądka - fizjologicznego parametru współregulującego glikemię. Eksperymenty prowadzone na zdrowych ochotnikach, zaprezentowane na łamach czerwcowego wydania „Nutrititional Journal”, nie poparły wspomnianej hipotezy - nie zaobserwowano różnic w badanych własnościach między grupami spożywającymi dwa różne rodzaje chleba. Pełnoziarniste pieczywo ryżowe nie wywarło korzystnych efektów jakich się podziewano.

Jak podkreślają sami autorzy do omawianych wyników należy podchodzić z pewną dozą ostrożności, gdyż nie uwzględniono m. in. ilości rozpuszczalnego błonnika i dostępności węglowodanów w testowanych produktach. Pominięto także zmiany stężenia insuliny, peptydu C i polipeptydu insulinotropowego zależnego od glukozy, co pomogłoby uzyskać pełniejszy obraz.


Źródło: Nutrition Journal
KOMENTARZE
Newsletter