Apel został podpisany przez Izbę Zbożowo-Paszową, Krajową Radę Drobiarstwa, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Polski Związek Producentów Pasz.
W apelu autorzy podkreślają, że pasze oparte na modyfikowanej śrucie sojowej stanowią obecnie ponad 90% wszystkich pasz stosowanych w naszym kraju i dotychczas nie zostało udowodnione, że są one gorsze od niemodyfikowanych.
Jak informują organizacje "stosowanie pasz z GMO pozwala polskim hodowcom i producentom mięsa na zachowanie konkurencyjności w stosunku do mięsa z zagranicy", gdyż ich niższa cena w stosunku do pasz bez roślin GMO, daje możliwość obniżenia kosztów produkcji. Według nich, jeżeli zakaz stosowania pasz GMO wejdzie w życie ceny produkcji znacznie wzrosną. Polski konsument będzie musiał wybierać między znacznie droższym polskim produktem, a tańszym mięsem z zagranicy, ale ze zwierząt karmionych paszami GMO. Możliwe, że będzie to oznaczać bankructwo dla tysięcy polskich producentów mięsa.
W apelu zwrócono również uwagę na to, że przepis o paszach jest niezgodny z regulacjami unijnymi i jeżeli Polska nie zmieni kontrowersyjnego przepisu tej ustawy, Komisja Europejska zapewne skieruje przeciwko naszemu państwu pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co w rezultacie może skutkować nałożeniem kar.
Sekretarz Generalny Izby Zbożowo-Paszowej Maciej Tomaszewicz w imieniu wszystkich organizacji napisał: "Wierzę, że Pan Premier, który wielokrotnie podkreślał zrozumienie dla problemów polskiej wsi, dołoży wszelkich starań, by projekt, który trafi do Rady Ministrów, został przyjęty i skierowany do Sejmu tak szybko, jak to tylko możliwe"
Źródło: PAP
KOMENTARZE