Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości WE dotycząca ograniczenia prawa posiadania i prowadzenia aptek je
17.12.2008
W dniu wczorajszym rzecznik generalny TSWE - Y. Bot w komunikacie prasowym przedstawił opinię dotyczącą ograniczenia przez Niemcy i Włochy możliwości posiadania i prowadzenia aptek jedynie przez farmaceutów niezgodnej z prawem wspólnotowym mówiącym o swobodzie przedsiębiorczości.

W swojej opinii rzecznik generalny rozpoczął od przypomnienia, że Wspólnota Europejska nie otrzymała pełnych i całkowitych kompetencji w dziedzinie zdrowia publicznego. Kompetencje te pozostają zatem podzielone między Wspólnotę i państwa członkowskie.

Niemniej jednak, zgodnie z tokiem rozumowania rzecznika generalnego, przy wykonywaniu zachowanych przez siebie kompetencji państwa członkowskie nie są wolne od wiążących je zobowiązań wspólnotowych. Aby regulacja krajowa stanowiąca, że jedynie farmaceuci mogą posiadać i prowadzić aptekę mogła zostać utrzymana, musi być ona zgodna z postanowieniami traktatu dotyczącymi swobody przedsiębiorczości.

Okoliczność, iż uregulowanie takie funkcjonuje w dziedzinie zachowanych przez państwo kompetencji, chronionych wyraźnie przez art. 152 ust. 5 WE, wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami w zakresie oceny zgodności tego uregulowania ze swobodą przedsiębiorczości.

Albowiem, jak zwrócił uwagę rzecznik generalny, przy badaniu uzasadnionego charakteru uregulowań włoskiego i niemieckiego pod kątem takiego nadrzędnego względu interesu ogólnego, jak ochrona zdrowia publicznego, należy mieć na uwadze okoliczność, że państwo członkowskie może decydować o poziomie, na jakim zamierza zapewnić ochronę zdrowia publicznego i o sposobach osiągnięcia tego poziomu.

Stwierdził on, że sporne przepisy krajowe skutkują uniemożliwieniem obywatelom państw członkowskich, którzy nie są farmaceutami, posiadania i prowadzenia apteki we Włoszech i w Niemczech. Chociaż, w jego opinii, przepisy te stanowią w kategoriach bezwzględnych ograniczenie swobody przedsiębiorczości, ponieważ stanowią przeszkodę w dostępie do rynku osób fizycznych lub prawnych pragnących otworzyć prywatną aptekę w tych państwach członkowskich, w tym przypadku są one uzasadnione.

Zatem, podsumowując: Rzecznik generalny uznał, że przeszkoda ta nie narusza prawa wspólnotowego, ponieważ cel polegający na ochronie zdrowia publicznego uzasadnia ograniczenie swobody przedsiębiorczości. Jednocześnie za pomocą obowiązującego nie-farmaceutów zakazu posiadania i prowadzenia apteki można zapewnić zaopatrzenie ludności w produkty lecznicze dające wystarczające gwarancje w zakresie jakości i różnorodności. W jego opinii, jakość czynności polegającej na wydawaniu produktów leczniczych jest ściśle związana z niezależnością, której posiadanie powinno cechować farmaceutę przy wykonywaniu jego zadań.

Tak więc uznał tym samym że fakt, iż wymaga się, by osoba panująca nad aspektem gospodarczym apteki, która jako taka określa jej politykę handlową, była farmaceutą, jest zgodny z postanowieniami traktatu dotyczącymi swobody przedsiębiorczości.

Pełny tekst dokumentu w języku polskim znajdziecie tutaj.

Oprac.: Konrad Kowalski
Źródło: TSWE
KOMENTARZE
Newsletter